Cum arată tabloul semifinalelor Champions League

Două semifinale de vis în Champions League
Două semifinale de vis în Champions LeagueProfimedia
Inter, Real Madrid, AC Milan și Manchester City sunt echipele calificate în semifinalele celei mai importante competiții europene inter-cluburi.

Așa cum au hotărât deja sorții la Nyon, calendarul semifinalelor arată în felul următor:

Real Madrid - Manchester City

AC Milan - Inter Milan

Pe de-o parte vom avea o reeditare a semifinalei de anul trecut, când Los Blancos au reușit o spectaculoasă ”remontada”.

După ce în partida de pe Etihad au pierdut cu 4-3, spaniolii au fost conduși și în retur cu 1-0 până în minutul 90, când dubla lui Rodrygo a trimis partida în prelungiri. Acolo, un penalty excelent executat de Benzema a calificat-o pe Real Madrid în marea finală, care anul acesta se va juca la Istanbul.

Real Madrid nu a întâmpinat prea multe probleme în dubla cu Chelsea, Ancelotti fiind convins că numai câștigând Champions League poate compensa pierderea titlului în LaLiga, în timp ce City a reușit calificarea după un meci excelent pe Etihad în fața unui Bayern foarte oscilant în acest sezon.

De cealaltă parte vom avea un ”Derby della Madonnina” mai mult decât tensionat, cele două echipe fiind angrenate și în campionat în luptă directă pentru ocuparea unui loc de Champions League.

Echipa lui Pioli a reușit să se califice în penultimul act cu toate că a întâlnit în sferturi liderul din Serie A, Napoli. ”Rossonerii” au câștigat prima manșă cu 1-0 iar acest minim avantaj a fost suficient pentru a trece în faza următoare, după ce în retur au remizat 1-1.

Iar echipa lui Inzaghi și-a ușurat mult situația încă din partida tur, câștigând în fața lui Benfica, la Lisabona, cu 2-0. Portughezii au încercat să revină în manșa a doua, dar au dat peste o echipă solidă a lui Inter, care și-a asigurat locul în semifinale după o remiză cu șase goluri.

Nu este pentru prima dată când cele două echipe se întâlnesc în această fază a competiției. Milan și Inter s-au mai întâlnit în semifinalele UCL fix acum 20 de ani, într-o dublă manșă în urma căreia ”diavolii” s-au calificat în finală după un 0-0 și 1-1, pe-atunci fiind în vigoare regula golului în deplasare.