Guardiola, aproape de victoria cu numărul 100 în Champions League. ”Nu ne vom apăra cu Bayern”

Guardiola, precaut înainte de meciul cu Bayern
Guardiola, precaut înainte de meciul cu BayernAFP
Manchester City o va înfrunta pe Bayern Munchen, miercuri seara, în returul sferturilor de finală ale Champions League.

Pentru Pep Guardiola, antrenorul lui City, meciul împotriva bavarezilor are o dublă semnificație. Prima este aceea că își întâlnește fosta echipă cu care a cucerit trei titluri în Bundesliga și a doua că ar putea bifa cea de-a o suta sa victorie în Champions League, performanță reușită până acum doar de Carlo Ancelotti (105) și Alex Ferguson (102).

Guardiola e hotărât să-și atingă recordul și spune că nu a venit la Munchen doar pentru a apăra scorul din meciul tur.

"Nu înțeleg ideea de a veni aici pentru  a apăra ceva. Venim aici să jucăm un meci de fotbal. Dacă ne gândim doar la rezultatul din tur sau la ceea ce am realizat în trecut, facem o mare greșeală.

Avem o mare șansă. Știm ce valoare are adversarul nostru. Uitați-vă la palmaresul lui Bayern și vedeți de câte ori au trecut prin astfel de jocuri. Este incredibil. Dar vom încerca în același timp să ne impunem jocul”, a spus Guardiola înaintea partidei.

H2H Bayern - Manchester City
H2H Bayern - Manchester CityFlashscore

Antrenorul spaniol a antrenat pe Bayern între 2013 și 2016 și e convins că bavarezii mai cred încă în calificare.

"Am fost aici la Bayern Munchen și cunosc mentalitatea acestui club. Este peste tot: este în sediul clubului din Sabener Strasse, este în ADN-ul lor. Știu că ei cred că pot întoarce rezultatul și noi credem la fel", a spus Guardiola.

”Cetățenii” au învins cu 3-0 în prima manșă, însă antrenorul de pe Etihad își îndeamnă echipa la precauție, mai ales că jucătorii săi s-au mai confruntat sezonul trecut cu un episod în care se credeau calificați, dar Real Madrid a întors rezultatul cu două goluri marcate în minutele de prelungiri.

”Fiecare meci este complet diferit. Jucătorii nu sunt relaxați pentru că au simțit pe pielea lor și știu cât de bună este Bayern. Adversarii au multe arme, dar pentru a reuși să ne calificăm trebuie doar să fim noi înșine cât mai mult posibil", a declarat Guardiola.

City a pierdut doar unul din ultimele 20 de meciuri împotriva echipelor germane în Liga Campionilor, în deplasarea de la Leipzig din sezonul trecut.