Echipa etapei în Champions League: Incredibilul Bellingham se remarcă din nou, Hummels își demonstrează clasa

Jude Bellingham a fost decisiv în victoria Realului cu 4-2 împotriva lui Napoli.Profimedia
S-a încheiat ziua a 5-a din grupele UEFA Champions League 2023/24. Este timpul să selectăm cei unsprezece jucători care ne-au încântat în mod deosebit în ultimele două seri. Selecția noastră se bazează pe sistemul nostru intern de evaluare, care ia în considerare numeroase statistici individuale ale meciurilor - cum ar fi golurile, șuturile pe poartă, pasele reușite și duelurile câștigate.

Top XI - Etapa a 5-a din Liga Campionilor UEFA 2023/24

Echipa etapei
Echipa etapeiFlashscore

Portar:

Alexander Schlager - RB Salzburg - 1x în Echipa săptămânii în Liga Campionilor

RB Salzburg a obținut o remiză fără goluri cu Real Sociedad la San Sebastian. Austriecii și-au păstrat astfel șansele la locul trei și la un loc în Europa League. Alexander Schlager a strălucit în remiza 0-0, cu un total de șapte parade.

Apărare:

Joao Cancelo - FC Barcelona - 1x

Barca a avut probleme în meciul de acasă cu FC Porto și chiar a fost condusă în minutul 30. Doar două minute mai târziu, Joao Cancelo a egalat după un dribling minunat. Joao Felix a marcat în cele din urmă golul victoriei în minutul 57 pentru a face 2:1 - după o commbinație cu Cancelo.

Duo-ul de vis al portughezilor Cancelo și Felix
Duo-ul de vis al portughezilor Cancelo și FelixAFP

Mats Hummels - Borussia Dortmund - 1x

La vârsta de 34 de ani, Mats Hummels nu mai are aceeași viteză ca în perioada sa de glorie - dar veteranul compensează acest lucru cu o anticipare excelentă și o poziționare inteligentă. Hummels a câștigat 13 dueluri în victoria cu 3:1 împotriva lui Milan - care i-a asigurat lui Dortmund un loc în optimile de finală. Un nou record în actualul sezon de CL!

Mykola Matviienko - Shakhtar Donetsk - 1x

Donetsk mai poate spera să progreseze după victoria cu 1:0 împotriva lui Antwerp. După o lovitură liberă în minutul 11, Mykola Matviienko a trimis mingea cu capul în plasă. Al patrulea gol marcat pentru Donețk în faza grupelor din 2023/24!

Antonio Rüdiger - Real Madrid - 2x

Antonio Rüdiger a fost deja nominalizat în Echipa Etapei a Ligii Campionilor după prima etapă. Jucătorul în vârstă de 30 de ani a strălucit în victoria Realului cu 4-2 împotriva lui Napoli, cu o pasă de gol și o rată de pase reușite de 89%.

Mijlocaș:

Bruno Fernandes - Manchester United - 1x

Manchester United este în pericol de a fi eliminată încă din faza grupelor - dar Bruno Fernandes nu este de vină. Portughezul a dat primul gol al Diavolilor Roșii în remiza 3-3 cu Galatasaray. Portughezul poartă aproape toată povara la United.

Hakim Ziyech - Galatasaray - 1x

Galatasaray a reușit o revenire spectaculoasă împotriva lui United. Turcii au fost conduși de mai multe ori, dar în final a fost 3-3, datorită câtorva greșeli ale portarului lui United, Andre Onana, dar și datorită lui Hakim Ziyech. Marocanul a făcut cel mai bun meci al său de până acum pentru Galata, marcând o dublă.

Hakim Ziyech și-a arătat abilitățile împotriva lui Manchester United
Hakim Ziyech și-a arătat abilitățile împotriva lui Manchester UnitedProfimedia

Jude Bellingham - Real Madrid - 2x

Jude Bellingham este și rămâne un fenomen. Jucătorul în vârstă de 20 de ani a marcat al 15-lea său gol în al 16-lea meci competițional pentru Real Madrid.

Phil Foden - Manchester City - 2x

Manchester City a avut probleme în meciul de acasă cu RB Leipzig, fiind condusă cu 2-0 la pauză. A urmat o revenire memorabilă, în care Phil Foden a avut și el rolul său. Englezul și-a arătat toate calitățile cu golul important care a dus scorul la 2:2. Un control perfect al mingii, o mișcare scurtă a corpului, o finalizare de finețe - wow!

Phil Foden a marcat golul de 2:2.
Phil Foden a marcat golul de 2:2.Profimedia

Joao Mario - Benfica - 1x

Benfica aproape că și-a asigurat prima victorie din actualul sezon al Ligii Campionilor, pe teren propriu, împotriva finalistei de anul trecut, Inter. Joao Mario a fost foarte motivat împotriva fostului său club și a marcat un hat-trick impecabil în prima repriză. Cu toate acestea, Benfica a irosit avantajul de 3:0 și meciul s-a încheiat la egalitate 3:3.

Atac:

Gabriel Jesus - Arsenal FC - 2x

Arsenal nu a arătat milă în victoria cu 6-0 în fața lui Lens. Gabriel Jesus a pus capăt secetei personale de goluri în victoria zdrobitoare a tunarilor, marcând primul său gol în mai bine de o lună.