Diego Simeone se declară învins. "Trebuie doar să îi felicităm pe rivali"

Dortmund - Atletico Madrid 4-2
Dortmund - Atletico Madrid 4-2Profimedia
Borussia Dortmund a făcut un meci extraordinar pe teren propriu împotriva echipei Atletico Madrid în manșa retur a sferturilor de finală din UEFA Champions League. Duelul s-a dovedit a fi unul spectaculos și plin de emoții, iar nemții au reușit să obțină o victorie impresionantă cu scorul de 4-2.

Partida a fost una de-a dreptul "nebună", cu multe momente memorabile și schimbări de situație pe parcursul întâlnirii. Borussia Dortmund a demonstrat un spirit combativ remarcabil și o determinare de neclintit, care i-a permis să învingă una dintre echipele de top din Europa.

Diego Simeone, antrenorul echipei Atletico Madrid, în vârstă de 53 de ani, a oferit primele reacții după eliminarea echipei sale din Champions League. Cu siguranță, tehnicianul argentinian a fost dezamăgit de rezultatul înfrângerii, însă a recunoscut și meritele adversarului său pentru jocul excelent prestat.

"Rămâne ca de acum încolo să ne gândim doar la La Liga"

"Echipa a încercat până la final să câștige un joc unde s-a întâmplat opusul a ceea ce ne-am dorit. Ca să nu mai spun că pe 'Metropolitano' am avut situații de gol și puteam câștiga mai clar.

Dortmund a reacționat bine la scorul de 2-2 și a câștigat meciul tocmai pentru că a știut să gestioneze mai bine acest moment. Îi felicit!

Am ajuns în sferturi și am dat totul. Nu am ce să le reproșez jucătorilor mei. Ei au fost mai buni!

Trebuie doar să îi felicităm pe rivali. Noi am concurat în acest meci cum am putut noi mai bine. Rămâne ca de acum încolo să ne gândim doar la La Liga”, a declarat Simeone, potrivit Marca.