Remontada PSG cu Istvan Kovacs în prim-plan / Dortmund învinge spectaculos Atletico

Rezultatele serii în UEFA Champions League
Rezultatele serii în UEFA Champions LeagueProfimedia/ IMAGO
Paris Saint-Germain și Borussia Dortmund sunt primele două echipe calificate în semifinalele UEFA Champions League, după victoriile obținute cu Barcelona, respectiv Atletico Madrid.

Deși au pornit cu avantaj după victoriile din meciul tur, echipele din Spania se opresc în prestigioasa competiție în faza sferturilor de finală, accesul în semifinale fiind asigurat pentru PSG, respectiv Borussia Dortmund. Astfel, cele două câștigătoare de marți seară se vor întâlni în semifinalele UEFA Champions League.

Barcelona - PSG 1-4 (tur: 3-2)

După primele 10 minute în care a dominat la capitolul posesie, PSG s-a văzut condusă pe Stadio Olimpico. Raphinha, care a reușit o dublă în meciul tur, a punctat pentru 1-0 din pasa lui Lamine Yamal. Puștiul de 16 ani a avut o acțiune frumoasă în flancul drept.

Lewandowski a ratat o mare șansă de a majora avantajul catalanilor în minutul 21.

După aproape o jumătate de oră de joc, Ter Stegen l-a blocat cu un reflex de zile mari pe Mbappe.

O decizie crucială avea să fie luată de centralul Istvan Kovacs în minutul 29. Araujo a fost eliminat pentru un fault comis asupra lui Barcola din postura de ultim apărător. Din lovitură liberă, Ousmane Dembele a trimis aproape de poarta lui Ter Stegen.

Superioritatea numerică s-a resimțit în teren pentru Barcelona, care s-a văzut egalată chiar de fostul ei jucător, Dembele. Aspru contestat de fanii catalani, extrema franceză a punctat din nou, după ce a făcut-o și în meciul tur.

În repriza secundă, PSG s-a aruncat în atac, primele șanse fiind semnate de Hakimi și Fabian Ruiz.

Aflată în corzi, Vitinha, un alt jucător care a punctat și în meciul tur, i-a dus pentru prima dată în avantaj pe parizieni.

Reacția catalană a venit instant, Gundogan nimerind doar bara porții lui Donnarumma.

În urma protestelor vehemente, Xavi a văzut și el direct cartonașul roșu din partea lui Istvan Kovacs.

Lucrurile au continuat să stea foarte rău pentru Barcelona. În urma unui duel în interiorul careului între Dembele și Joao Cancelo, Kovacs a dictat lovitură de la 11 metri pentru parizieni.

Din penalty, Kylian Mbappe a transformat cu succes, învingându-l pe Ter Stegen.

Gundogan a pătruns în careu și a căzut în suprafața de pedeapsă după un duel cu Marquinhos. Mijlocașul german a văzut galbenul pentru proteste, în vreme ce antrenorul de portari José Ramón de la Fuente a fost și el eliminat de Kovacs.

În minutele de final, soarta calificării a fost decisă de Mbappe, care a reușit dubla după ce inițial a fost blocat de Ter Stegen.

Stats
StatsOpta by Stats Perform
Note
NoteFlashscore

Dortmund - Atletico 4-2 (tur: 1-2)

Germanii au început în forță partida de pe Signal Iduna Park. În decurs de un minut, Sabitzer și Ryerson au ratat șanse mari de a deschide scorul pentru Dortmund.

O reacție imediată a venit din partea lui Alvaro Morata, care a încercat o scăriță peste portarul Kobel. Balonul nu a atins însă ținta.

Golul în poarta lui Oblak avea să vină cu 10 minute înainte de finalul primei părți. O pasă excelentă cu exteriorul a lui Hummels l-a găsit pe Brandt în interiorul careului, mijlocașul ofensiv având ceva șanse la șutul trimis pe spațiul porții.

Finalul primei reprize a fost de vis pentru Dortmund, care a găsit calea golului de 2-0. De această dată, olandezul Maatsen a fost cel care l-a învins pe Oblak, contorizând totodată și primul său gol în UEFA Champions League după patru apariții.

Actul secund a arătat o altă față a celor de la Atletico, elevii lui Diego Simeone intrând mult mai montați în teren. Acest lucru s-a revăzut și pe tabela de scor, după primele 3 minute spaniolii reducând din diferență grație unei devieri nefericite a lui Hummels.

Insistențele spaniolilor au dat roade la mijlocul părții secunde, Angel Correa reușind să restabilească egalitatea pe tabelă.

Replica germană a venit cu 20 de minute înainte de finalul timpului regulamentar: Fullkrug i-a dus din nou în avantaj pe cei de la Dortmund cu o lovitură de cap de clasă, după o centrare a lui Sabitzer.

La distanță de 3 minute a venit și golul cu numărul 6, marcat tot de Dortmund: Sabitzer a găsit spațiul porții cu un șut frumos din marginea careului.