Manchester City obține biletele pentru semifinala cu Real Madrid

Bayern și City termină la egalitate, 1-1
Bayern și City termină la egalitate, 1-1Opta by Stats Perform/AFP
Bayern Munchen și Manchester City au încheiat la egalitate, scor 1-1, în manșa retur din cadrul sferturilor de finală UEFA Champions League. Cetățenii fac însă pasul în semifinale, acolo unde se vor duela cu Real Madrid.

Bayern Munchen - Manchester City 1-1

Fanii prezenți pe Allianz Arena au creat o atmosferă demnă de o finală de Champions League. Pe terenul de joc, Bayern a început destul de energic o partidă care a fost destul de des fragmentată din cauza faulturilor dure comise la mijlocul suprafeței.

După un sfert de oră, bavarezii au ratat o primă ocazie imensă prin Leroy Sane, extrema germană care s-a dovedit a fi cel mai periculos jucător inclusiv în meciul tur. În urma unui contraatac fulgerător, Sane rămâne singur cu Ederson, însă șutul său nu a prins cadrul porții.

La două minute de la acest episod, bavarezii au fost cât pe ce să trăiască șocul serii, după ce arbitrul Turpin i-a arătat cartonașul roșu lui Upamecano pentru un fault comis în postura de ultim apărător asupra lui Haaland.

Spre norocul gazdelor, reluările din camera VAR au arătat o poziție de ofsaid în care s-a aflat atacantul norvegian, astfel încât cartonașul roșu arătat lui Upamecano a fost anulat.

Bayern a tremurat din nou serios minute mai târziu, când Turpin a acordat un penalty pentru cetățeni, după ce mingea șutată de Gundogan a fost atinsă cu mâna în careu de Upamecano. De această dată, fundașul nu a mai scăpat și s-a ales cu un cartonaș galben.

Norocul a ținut cu Bayern și de această dată, întrucât Haaland nu a reușit să transforme din 11 metri. Șutul puternic al norvegianului s-a dus direct în tribune.

Notele acordate de Flashscore
Notele acordate de FlashscoreFlashscore

Omul meciului desemnat de Flashscore: İlkay Gündoğan (Manchester City)

În finalul primei părți, Sane a întors bine un balon pentru Coman, al cărui șut în forță a fost respins de Ederson.

Tot Bayern a fost apoi cea care a avut ultimul cuvânt, prin Choupo-Moting și Kinglsey Coman. Defensiva lui City a respins eroic în ambele rânduri încercările oponenților de a înscrie și a menținut scorul alb la pauză.

În debutul reprizei secunde, nemții s-au aruncat în atac, însă prima șansă a aparținut tot oaspeților, în urma unui contraatac.

Haaland, lăsat liber cu Sommer după o pasă a lui Grealish, finalizează slab, mingea fiind reținută cu ușurință de portarul elvețian.

La două minute distanță, ”uriașul” Haaland nu a mai iertat și a deschis scorul, imediat după o șansă irosită de bavarezi.

Statistica partidei
Statistica partideiFlashscore

Contraatacul lui City s-a dovedit a fi letal de această dată. Atacantul norvegian l-a depășit cu ușurință pe Upamecano și l-a învins pe Sommer cu un șut puternic din interiorul careului.

De la acel moment, moralul bavarezilor a scăzut considerabil. Tuchel i-a introdus în teren pe Mane și Tel care s-au dovedit a fi activi în ultima treime, aducând un plus ofensiv pentru Bayern.

Mane a obținut un penalty după o incursiune în careu. Mingea centrată de senegalez l-a lovit în mână pe Akanji, iar după consultarea imaginilor din camera VAR, Turpin a arătat punctul de la 11 metri.

Kimmich a transformat fără emoții pentru 1-1. La scurt timp după ce bavarezi au egalat situația de pe teren, Tuchel a văzut al doilea galben și a fost eliminat pentru proteste.

Thomas Tuchel a primit al doilea cartonaș galben de la centralul Turpin
Thomas Tuchel a primit al doilea cartonaș galben de la centralul TurpinAFP

Mane a mai semnat o ocazie în minutele de prelungire.

City merge mai departe în competiție după scorul de 4-1 la general, în timp ce drumul bavarezilor se oprește în faza sferturilor. În semifinale, cetățenii se vor duela cu Real Madrid.

LIVE TEXT - Cele mai importante evenimente

Min 90+5: Final de partidă! City merge în semifinalele Champions League!

Min 90+2: Mane ratează o nouă șansă pentru Bayern.

Min 83: Goool Bayern! Kimmich transformă cu multă încredere lovitura de pedeapsă!

Min 82: Bayern beneficiază de un penalty, după un hands comis în careu de fundașul Akanji.

Min 75: Tel înscrie pentru Bayern, însă VAR-ul anulează reușita, din cauza unei poziții de ofsaid în care se afla Coman.

Min 68: Choupo-Moting trimite un șut slab pe spațiul porții. Ederson reține cu ușurință.

Min 58: Goool City! Haaland nu mai iartă! Atacantul îl depășește ușor pe Upamecano după un contraatac al cetățenilor și îl învinge pe Sommer!

Min 56: City pleacă pe contraatac și irosește o nouă ocazie prin Haaland, lăsat liber în fața lui Sommer de pasa bună trimisă de Grealish. Șutul atacantului este reținut cu ușurință de portarul elvețian.

Min 46: A început repriza secundă! Cetățenii au lovitura de start!

Min 45+2: Pauză pe Allianz Arena! 0-0 între Bayern și City!

Statistica primei reprize
Statistica primei reprizeFlashscore

Min 45+1: Ocazii mari ratate de Bayern în finalul primei părți! Defensiva cetățenilor respinge eroic execuțiile venite din partea lui Choupo-Moting și Kinglsey Coman.

Min 42: Davies trimite un șut puternic după un artificiu tehnic reușit de Sane. Mingea este respinsă de Ederson.

Min 37: Haaland RATEAZĂ lovitura de pedeapsă! Mingea șutată de atacantul norvegian ajunge în tribune.

Min 35: City beneficiază de o lovitură de la 11 metri! Mingea șutată de Gundogan îl lovește în mână pe Upamecano. Fundașul vede cartonașul galben.

Min 27: City finalizează un atac printr-un șut trimis de Ake. Mingea se duce departe de spațiul porții lui Sommer.

Min 24: O nouă ocazie pentru Bayern. Goretzka trimite departe de poartă, după ce mijlocașul a primit destul de târziu o pasă de la Leroy Sane.

Min 21: Sane trage pe poartă din lovitură liberă. Ederson respinge în corner.

Min 20: Thomas Tuchel, antrenorul lui Bayern, vede cartonașul galben în urma protestelor.

Min 19: Bayern tremură serios la doar 2 minute după ce a ratat prin Sane. Haaland este oprit de Upamecano în postură de ultim apărător, iar Turpin arată cartonașul roșu pentru stopperul francez. Decizia a fost însă anulată, după ce reluările din camera VAR au arătat o poziție de ofsaid în care se afla atacantul norvegian.

Min 17: Sane ratează o șansă uriașă pentru Bayern. Decarul bavarezilor scapă singur cu Ederson, însă șutul său nu prinde spațiul porții.

Min 15: Partida de pe Allianz Arena nu înregistrează până în acest moment faze de poartă. Cele două echipe se contrează puternic la mijlocul terenului.

Min 8: Bayern are o primă șansă. Choupo-Moting nu reușește să reia o centrare venită de la Coman, din flancul drept.

Min 1: Centralul Clement Turpin fluieră startul partidei! Bavarezii au lovitura de începere!

Echipele de start

Primul 11
Primul 11Flashscore

City pornește ca favorită, după ce în meciul tur de pe Etihad Stadium cetățenii au învins cu 3-0. Bayern este condamnată să atace de pe toate fronturile în acest duel, în urma căruia câștigătoarea va înfrunta Real Madrid în faza semifinalelor.