Inter se califică în semifinale după o remiză spectaculoasă cu șase goluri

Inter - Benfica
Inter - BenficaOpta by Stats Perform/AFP
Inter s-a calificat în semifinalele Champions League după ce a trecut de Benfica la capătul unei duble manșe încheiate cu scorul general 5-3.

Inter - Benfica 3-3

Inter Milan a ajuns în semifinalele Champions League pentru prima dată din sezonul 2009/10, atunci când și reușea să câștige trofeul după o finală cu Bayern Munchen.

Returul cu Benfica a fost unul spectaculos pe care interiștii l-au controlat. Inter nu și-a simțit amenințată calificarea în niciun moment. Gazdele au deschis scorul rapid, în minutul 14, când Barella a șutat imparabil la colțul lung. Scorul pauzei avea să fie însă egal, după ce Aursnes a finalizat cu o lovitură de cap centrarea lui Rafa Silva.

Repriza secundă s-a desfășurat după același scenariu. Interiștii au reușit să se distanțeze la două goluri pe table de marcaj, în urma golurilor lui Lautaro Martinez (min. 65) și Correa (min 78). Cu patru goluri avans, interiștii s-au relaxat pe final de meci și s-au văzut egalați la ultima fază. În minutul 88, Antonio Silva a redus din diferență, iar în minutul 90+4 Mussa a restabilit egalitatea.

Chiar și așa, Inter s-a calificat fără emoții, grație victoriei cu 2-0 de la Lisabona.

Dubla manșă din semifinalele Champions League dintre AC Milan și Inter va avea loc pe 9/10 mai, iar returul după o săptămână, în 16/17 mai.

Statistici meci
Statistici meciFlashscore

FLUIER FINAL! Inter se califică în semifinalele Champions League și se va duela cu rivala AC Milan pentru un loc în finală.

Min 90+4: 3-3 GOOOL BENFICA! Musa șutează puternic din interiorul careului și restabilește egalitatea.

Min 86 3-2 GOOOL BENFICA! O centrare perfectă îl găsește pe Antonio Silva în careul lui Inter, care reia cu capul pe colțul lung și reduce din diferență.

Min 84 - Bară pentru Benfica! David Neres (Benfica) recuperează o minge la marginea careului lui Inter și șutează direct în bara din stânga lui Onana.

Min 78: 3-1 GOOL INTER! Correa a marcat spectaculos cu un șut la colțul lung, care a lovit bara înainte de a intra în plasă.

Min 65 - 2-1 GOOOL INTER! Lautaro Martinez îndeplinește o simplă formalitate din marginea careului mic și Inter se îndreaptă spre semifinale.

Min 46 - A început repriza secundă!

Statistici prima repriză
Statistici prima reprizăFlashscore

Egalitate la pauză între Inter și Benfica.

Min 38: 1-1 GOOOL BENFICA! Aursnes a înscris cu capul după o centrare perfectă venită din partea dreaptă.

Min 33 - Gol anulat Inter! Lautaro Martinez înscrie cu capul, însă înainte de săritură l-a împins pe fundașul lui Benfica și arbitrul a acordat fault în atac.

Min. 31 - Lovitură liberă de la 25 de metri pentru Benfica. Grimaldo șutează periculos, dar Onana reține în doi timpi.

Min 14: 1-0 GOOL INTER! Barella a șutat imparabil la colțul lung, din interiorul careului.

Min. 1 - Benfica a avut lovitura de start.