”Calificarea în sferturile Ligii Campionilor nu este încă decisă”, avertizează Ancelotti

Carlo Ancelotti la conferința de presă dinaintea meciului cu RB Leipzig
Carlo Ancelotti la conferința de presă dinaintea meciului cu RB LeipzigAFP
Calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor nu este încă decisă, deşi Real Madrid s-a impus cu scorul de 1-0 în tur pe terenul lui RB Leipzig, a avertizat marți antrenorul echipei din La Liga, Carlo Ancelotti, cu o zi înaintea returului de pe Santiago Bernabeu.

”Este o ocazie importantă să mergem mai departe într-o competiție foarte specială pentru noi, trebuie să dăm totul fiindcă partida nu s-a terminat”, a declarat într-o conferință de presă antrenorul liderului din La Liga.

”Avem un mic avantaj, dar trebuie să jucăm la cel mai bun nivel al nostru din primul până în ultimul minut”, a spus Ancelotti, care a adăugat că formația lui trebuie ”să joace mai bine în defensivă” pentru a nu mai suferi ca în tur.

Italianul se teme de o echipă a lui Leipzig ”periculoasă pe faza de tranziție”, cu ”jucători foarte rapizi”, ca olandezul Xavi Simons, împrumutat de PSG, şi belgianul Lois Openda, fostul atacant al lui Lens.

Mijlocaşul Eduardo Camavinga, prezent şi el la conferința de presă, a opinat că Real nu trebuie să joace doar pentru a apăra avantajul din tur. ”Cea mai bună manieră pentru a câştiga este să ataci, deci vom face totul pentru a da goluri”, a promis francezul.

Întrebat despre zvonurile legate de venirea compatriotului său Kylian Mbappe la Madrid, Camavinga a asigurat că ”nu a vorbit despre asta cu el” şi că ”nu ştie ce va face în sezonul viitor” atacantul lui PSG.