Echipa Etapei în Liga Campionilor: Performanțe de vis pentru De Bruyne și Mbappe

Barcola (l.) și Mbappe (d.) sărbătoresc victoria de acasă împotriva lui Real Sociedad.Profimedia/Flashscore
S-au încheiat primele manșe din optimile de finală ale UEFA Champions League 2023/24. Este timpul să selectăm cei unsprezece jucători care ne-au încântat în mod deosebit în ultimele seri. Selecția noastră se bazează pe sistemul nostru intern de evaluare, care ia în considerare numeroase statistici individuale ale meciurilor - cum ar fi golurile, șuturile pe poartă, pasele reușite și duelurile câștigate.

Top XI - optimile de finală ale UEFA Champions League 2023/24

Cel mai bun unsprezece din prima manșă a optimilor de finală.
Cel mai bun unsprezece din prima manșă a optimilor de finală.Flashscore

Portar

Andriy Lunin - Real Madrid - 2x în Top XI al Ligii Campionilor

Lunin este primul portar care ajunge pentru a doua oară în Top XI al Ligii Campionilor. Ucraineanul a avut un total de nouă parade în victoria Realului cu 1-0 în fața lui RB Leipzig.

Apărare

Ruben Dias - Manchester City - 1x

Ruben Dias nu face compromisuri și este renumit în întreaga lume pentru forța sa în duelurile 1 vs 1. În victoria lui City cu 3-1 la Copenhaga, portughezul a strălucit și prin pasele sale sigure. 126 din cele 133 de pase ale sale au ajuns la coechipierii săi, ceea ce echivalează cu o rată de reușită de 94,7 la sută.

Otavio - FC Porto - 1x

Otavio s-a transferat la FC Porto în iarnă pentru o taxă de 12 milioane de euro. Anterior, el a evoluat pentru rivalii din campionat Famalicao. După prestația sa puternică în victoria lui Porto cu 1:0 împotriva FC Arsenal, brazilianul în vârstă de 21 de ani este posibil să devină un nume cunoscut pentru fanii din afara Portugaliei.

Debut excelent în CL pentru Otavio (r.) de la Porto.
Debut excelent în CL pentru Otavio (r.) de la Porto.Profimedia

Eduardo Camavinga - Real Madrid - 2x

Francezul în vârstă de 21 de ani nu a greșit în victoria cu 1-0 de la Leipzig, înregistrând o rată de pase de 92,8% și interceptând trei mingi pe atacul adversarilor.

Mijlocași

Rodri - Manchester City - 2x

Rodri a avut un procentaj impecabil de 100% în duelurile directe în victoria cu 3-1 în fața lui FC Copenhaga. De asemenea, spaniolul a participat și în ofensivă și le-a oferit coechipierilor săi patru pase cheie.

Bernardo Silva - Manchester City - 1x

Cu puțin timp înainte de pauză, Bernardo Silva a marcat golul extrem de important pentru a oferi lui City un avantaj de 2:1. A fost primul gol al portughezului în vârstă de 29 de ani în Liga Campionilor din acest sezon.

Kevin de Bruyne - Manchester City - 1x

S-a întors! Kevin de Bruyne a revenit în sfârșit accidentarea la coapsă. Belgianul joacă de parcă nu ar fi fost niciodată absent. Jucătorul de 32 de ani a dirijat numeroasele atacuri ale campioanei în exercițiu Man City cu pasele sale de vis. El a marcat golul important de 1:0 în minutul 10, iar belgianul a fost creditat cu o pasă de gol pentru fiecare dintre celelalte două goluri. Flashscore i-a acordat nota maximă de 10.

De Bruyne a fost aproape de neoprit la Copenhaga.
De Bruyne a fost aproape de neoprit la Copenhaga.AFP/Opta by StatsPerform

Phil Foden - Manchester City - 3x

Ultimul jucător de la City din acest grup! Phil Foden se distrează de minune în actualul sezon de CL și a fost deja nominalizat pentru a treia oară în Top XI-ul nostru. Pe bună dreptate, deoarece a strălucit cu un gol și o pasă de gol în victoria cu 3-1 împotriva lui FC Copenhaga.

Brahim Diaz - Real Madrid - 1x

Real a avut o perioadă de timp destul de lungă și de dificilă la Leipzig. Albii au reușit în cele din urmă să spargă apărarea adversă și au avut noroc uneori la atacurile nemților. La scurt timp după pauză, Brahim Diaz a făcut diferența cu o lovitură de geniu. Spaniolul a pătruns cu mingea din banda dreaptă, a depășit trei adversari și a trimis mingea la colțul lung. Un gol de vis! Până și Jude Bellingham a fost ”invidios”.

Atac

Lautaro Martinez - Inter Milano - 1x

Lautaro Martinez a fost căpitanul lui Inter în succesul cu 1-0 pe teren propriu împotriva lui Atletico Madrid. Marko Arnautovic a marcat golul de aur pentru nerazzurri, dar și argentinianul campion mondial a făcut un nou joc strălucit.

Kylian Mbappe - Paris SG - 1x

PSG nu a strălucit în victoria cu 2-0 în fața lui Real Sociedad, dar a impresionat cu un stil de joc extrem de eficient. Superstarul Mbappe i-a adus pe campionii francezi în avantaj în minutul 58, în urma unei lovituri de colț. A fost cel de-al 44-lea gol al jucătorului de 25 de ani în prima ligă europeană.

Mbappe sărbătorește golul marcat împotriva lui Sociedad.