Euro U21 | Deși pierde la scor, Elveția merge mai departe alături de Franța. Italia, eliminată

Franța a învins Elveția cu 4-1 și a terminat pe primul loc în Grupa D
Franța a învins Elveția cu 4-1 și a terminat pe primul loc în Grupa DProfimedia
Franța câștigă categoric Grupa D, cea mai strânsă de la acest turneu final, în urma căreia Elveția merge și ea mai departe în sferturi de pe locul 2. Deși au pierdut la scor, 4-1, elvețienii s-au clasat pe locul secund prin prisma totalului de goluri marcate, în vreme ce Italia, care a pierdut cu 1-0 în fața Norvegiei, părăsește turneul final.

Elveția U21 - Franța U21 1-4

Franța obține maximum de puncte și merge în sferturile de finală din postura de lider în Grupa D. La pauză, cele două echipe intrau la cabine la egalitate, scor 1-1, după reușitele semnate de Gouiri (penalty, minutul 16) și Ndoye (minutul 35).

În partea secundă, francezii s-au impus după ce au marcat de trei ori, prin Barcola, Cherki și Caqueret.

Clasament Grupa D
Clasament Grupa DFlashscore

Italia U21 - Norvegia U21 0-1

Italienii părăsesc turneul final după ce au pierdut în ultima partidă disputată pe Cluj Arena în fața Norvegiei, scor 1-0. Botheim a înscris după pauză unicul gol al meciului, în minutul 65. După liderul Franța, toate cele trei naționale din Grupa D au fost la egalitate de puncte (3), însă golaverajul i-a avantajat pe elvețieni, care vor merge și ei în faza sferturilor de pe locul 2.