Euro U21: Germania pierde în fața Cehiei / Ploaie de goluri între Elveția și Italia

Italia învinge Elveția cu 3-2 în Grupa D
Italia învinge Elveția cu 3-2 în Grupa DProfimedia
Flashscore vă prezintă rezultatele și principalele evenimente din duelurile desfășurate în grupele Campionatului European Under-21.

Cehia U21 - Germania U21 2-1

Fără îndoială, cehii sunt surpriza acestei zile, după succesul obținut în fața naționalei Germaniei. De partea cealaltă, nemții sunt obligați să câștige în ultimul meci din grupă, împotriva Angliei, în cazul în care vor să avanseze în fazele eliminatorii.

Elevii lui Jan Suchoparek au deschis scorul în minutul 33, în urma unui contraatac frumos construit de Kusej în flancul stâng, care a pătruns în careu și a pasat decisiv pentru golul lui Sejk.

După pauză, Germania s-a aruncat în atac. Golul egalizator a venit în minutul 70, Angelo Stiller, mijlocașul lui Hoffenheim, fiind marcatorul.

Ambele ocazii au ratat mari șanse de a înscrie în ultimele minute ale jocului.

Lovitura de grație avea să vină însă în minutul 87, când șutul deviat trimis de Vitik s-a oprit în poarta lui Atubolu și a stabilit scorul final.

Germania ocupă penultimul loc în Grupa C, obținând un singur punct în primele 2 meciuri în acest turneu final.

În ultimul act din faza grupelor, nemții vor întâlni Anglia, oficial cea de-a treia echipă calificată în fazele eliminatorii, după victoria cu 2-0 în fața Israelului.

Clasament Grupa C
Clasament Grupa CFlashscore

Elveția U21 - Italia U21 2-3

Un meci cu adevărat spectaculos s-a consumat pe Cluj Arena. La pauză, italienii conduceau cu 3-0 după reușitele semnate de Pirola (min 6), Gnonto (min 11) și Parisi (min 45+4).

Azzurini au tremurat serios imediat după pauză, când elvețienii au reușit să înscrie destul de rapid 2 goluri, prin Imeri (min 47) și Amdouni (min 52), cel care a reușit o dublă și pentru naționala mare împotriva României lui Edi Iordănescu.

Ambele formații au ratat mari șanse de a înscrie, însă în cele din urmă tabela a rămas neschimbată. Lupta din Grupa D este cea mai strânsă din acest turneu final: Franța, care va întâlni Norvegia de la 21:45, are 3 puncte, fiind urmată de Italia și Elveția, de asemenea cu trei puncte.