EURO U21: Italia, îngrijorată de un posibil aranjament între Elveția și Franța

Sepe Elye Wahi în acțiune pentru naționala Franței U21
Sepe Elye Wahi în acțiune pentru naționala Franței U21Profimedia
Presa italiană este îngrijorată că fotbaliștii Elveției și Franței ar putea ajunge la o înțelegere, pentru ca meciul lor, din faza grupelor Campionatului European Under-21, să se încheie cu un scor care să ducă la calificarea acestor echipe și la eliminarea Italiei, notează cotidianul elvețian Le Matin.

Elveția, cu 3 puncte după primele două partide, și Franța, care are 6 puncte, se vor întâlni miercuri la Cluj-Napoca în ultimul lor meci din faza grupelor Campionatului European Under-21 din România și Georgia. În celălalt meci din grupă, Italia, care are 3 puncte, primește replica Norvegiei, care nu are niciun punct.

Elveția s-ar califica în sferturi de finală dacă ar câștiga meciul de miercuri cu un scor de genul 3-2, 4-3 sau 5-4, iar presa italiană este îngrijorată de posibilitatea unui așa-numit ”biscuit” ('biscotto'), o înțelegere pentru ca meciul să se încheie cu un scor convenabil ambelor echipe.

”Uimirea este un lux pe care nu ni-l putem permite. Asta s-a mai întâmplat”, scrie și Gazzetta dello Sport.

Il Veggente vorbește la rândul său de ”biscotto” și amintește ”furtul din meciul cu Franța, marcat de cel puțin trei greșeli senzaționale ale arbitrului, care nu a permis Italiei să egaleze”.

În schimb, Le Matin consideră că Elveția nu a primit două penalty-uri în repriza a doua a meciului de duminică. Atunci, Italia a învins Elveția cu 3-2, după ce a avut 3-0 la pauză. Ultimul gol al învinșilor a fost reușit de Zeki Amdouni, cel care a înscris două goluri României pentru echipa de seniori a Elveției, în preliminariile EURO 2024.

În urmă cu patru ani, în timpul EURO 2019, mass-media italiene au fost îngrijorate de posibilitatea unui ”biscotto” între fotbaliștii naționalelor României și Franței, cu ocazia ultimului lor meci din grupă. România a disputat atunci semifinalele competiției, fiind învinsă de Germania.