Visul frumos continuă: Bayer Leverkusen învinge Union Berlin și revine în fruntea Bundesligii

Jucătorii lui Leverkusen sărbătoresc golul
Jucătorii lui Leverkusen sărbătoresc golul AFP
Începutul senzațional de sezon fără înfrângere al lui Bayer Leverkusen a continuat cu o victorie cu 4-0 în fața lui Union Berlin, pe BayArena. Oamenii lui Xabi Alonso au revenit în fruntea Bundesligii, în timp ce seria nefericită de victorii a lui Union s-a extins la 14 meciuri.

Bayer Leverkusen și și-a extins la 12 seria de victorii în toate competițiile și a revenit în fruntea Bundesligii cu un avans de două puncte față de Bayern Munchen.

Victor Boniface a irosit câteva ocazii bune în primul sfert de oră, dar gazdele aveau să treacă în avantaj până la jumătatea reprizei prin Alejandro Grimaldo.

Convocat la echipa Spaniei în această săptămână, fundașul lateral a marcat al optulea său gol în ultimele 13 meciuri de club cu un șut spectaculos, trimițând mingea peste Frederik Ronnow de la distanță.

Golul din minutul 23 a stabilit și rezultatul la pauză, 1-0 pentru Leverkusen.

În minutul 57 Odilon Kossounou a înscris pentru 2-0. Jonathan Tal a făcut 3-0 în minutul 73, în timp ce Nathan Tella a închis tabela în minutul 83.

Bayer Leverkusen și-a câștigat toate cele opt meciuri pe teren propriu în aceast sezon, și rămâne neînvinsă în șapte meciuri pe teren propriu.

Union Berlin, între timp, se află pe ultimul loc în prima ligă din Germania, după ce a pierdut nouă meciuri consecutive în Bundesliga.

Flashscore Omul meciului: Alejandro Grimaldo(Bayer Leverkusen)

Vedeți toate statisticile meciului aici.