Stuttgart, lider surprinzător în Bundesliga. Guirassy, noul star în ascensiune

Guirassy are acum 10 goluri în primele sale cinci sezoane în Bundesliga
Guirassy are acum 10 goluri în primele sale cinci sezoane în BundesligaAFP
Serhou Guirassy și-a continuat forma strălucită și a ajutat-o pe Stuttgart să revină după ce a fost condusă și să învingă SV Darmstadt 98 cu 3-1, menținând astfel recordul de invincibilitate al lui Die Schwaben în Bundesliga în fața celor de la Darmstadt.

Serhou Guirassy de la VfB Stuttgart este omul momentului în Bundesliga. El a fost jucătorul decisiv și în victoria cu 3-1  împotriva lui SV Darmstadt 98, vineri seara. Cu a patra victorie în al cincilea meci din sezonul 2022/23, VfB Stuttgart a urcat în fruntea clasamentului Bundesliga, cel puțin pentru o seară.

Echipa lui Sebastian Hoeness are un start impresionant în această campanie, lucru care s-a reflectat încă din primele minute ale întâlniri cu Darmstadt.

Cu toate acestea, cei de la Stuttgart au avut parte de un duș rece chiar la începutul meciului. În minutul 17. Dan-Axel Zagadou a concretizat un contraatac al lui Darmstadt, iar Stuttgart a primit primul gol în patru meciuri pe MHPArena.

Fără să se descurajeze, Stuttgart a continuat să joace un fotbal fluid și a egalat la doar cinci minute după ce a fost condusă.

Prolificul Guirassy s-a transformat în furnizor, servindu-l cu o pasă pe Enzo Millot, care a trecut pe lângă Marcel Schuhen și a marcat.

Apoi Guyrassy a marcat el însuși două goluri în minutele 32 și 90+3 și are 10 goluri în 5 partide. În istoria Bundesligii, acest lucru mai fusese realizat doar de Robert Lewandowski în sezonul 2020/21

Pe de altă parte, Darmstadt a cunoscut a patra înfrângere în acest sezon, după ce a obținut primul punct în etapa trecută.