Muller critică lipsa de curaj a lui Bayern în înfrângerea nefastă cu Leverkusen

Thomas Muller de la Bayern Munchen face un gest împotriva lui Bayer Leverkusen
Thomas Muller de la Bayern Munchen face un gest împotriva lui Bayer LeverkusenAFP
Atacantul lui Bayern Munchen, Thomas Muller (34 de ani), și-a criticat dur echipa după ce Bayer Leverkusen a câștigat cu 3-0 și s-a distanțat la cinci puncte în cursa pentru titlu în Bundesliga.

Leverkusen a preluat conducerea după 18 minute, grație lui Josip Stanisic, născut la Munchen, care este împrumutat de Bayern pentru un sezon.

Fundașul Alex Grimaldo a marcat un al doilea gol la scurt timp după pauză, iar Jeremie Frimpong a completat victoria după o cursă de peste 70 de metri, în al cincilea minut de prelungire.

Muller, de 12 ori câștigător al titlului cu Bayern, inclusiv ultimele 11 la rând, a fost vizibil supărat vorbind la interviurile de după meci.

"Ce cred eu că ne-a lipsit? La antrenamente arătăm ce putem face mult mai bine, pentru că suntem curajoși, pentru că jucăm fotbal liber", a spus Muller.

"Ceea ce ne lipsește este curajul și o anumită libertate în joc.

"Leverkusen își asuma riscuri, căuta soluții și juca fotbal”.

"Noi jucăm de la A la B, de la B la C, și nimeni nu joacă liber și nu își asumă riscuri".

"Există unele consecințe care se văd pe teren și de aceea sunt supărat", a adăugat el.

Muller a plasat întreaga vină pentru înfrângere în seama jucătorilor, derobându-l pe antrenorul Thomas Tuchel de orice responsabilitate.

"Noi nu am fost acolo astăzi. Au fost destui jucători de calibru internațional - de aceea nu trebuie să discutăm despre antrenor", a spus Muller.

Apărarea lui Leverkusen, cea mai bună din campionat, l-a ținut la respect pe atacantul vedetă al lui Bayern, Harry Kane, căpitanul Angliei nereușind să adauge vreo reușită la cele 24 de goluri din campionat.

Tuchel nu a reușit să explice de ce Kane nu a mișcat pe teren, spunând reporterilor că "nu știe sigur de ce nu a reușit să-l aducă pe Harry în joc".

"Nu am o explicație, va trebui să o revăd din nou".

Antrenorul a declarat că echipa sa "nu va arunca prosopul" cu 13 meciuri de jucat și va "crede până la sfârșit" că poate păstra titlul.

"Tot ce putem face este să arătăm o reacție și să rămânem în cursă".

Antrenorul lui Leverkusen, Xabi Alonso, a declarat că echipa sa neînvinsă mai are un drum lung de parcurs în încercarea de a câștiga primul titlu în Bundesliga.

"Trebuie să continuăm să forțăm. Vom încerca să fim pregătiți.

"Am sărbătorit puțin, poate vom sărbători puțin și mâine, dar luni ne vom pregăti pentru următorul meci".