Leipzig și Bayern au oferit meciul etapei! Bavarezii revin spectaculos și evită primul eșec

RB Leipzig și Bayern Munchen au încheiat la egalitate, scor 2-2
RB Leipzig și Bayern Munchen au încheiat la egalitate, scor 2-2Profimedia
RB Leipzig și Bayern Munchen au încheiat la egalitate, scor 2-2, în cadrul rundei cu numărul 6 din Bundesliga.

RB Leipzig - Bayern Munchen 2-2

Startul partidei de pe Red Bull Arena a fost unul perfect pentru gazde, care în prima jumătate de oră conduceau deja cu 2-0. Belgianul Lois Openda a înscris în minutul 20, în vreme ce Lukeba a majorat avantajul 6 minute mai târziu, stabilind scorul pauzei.

Părea că elevii lui Marco Rose vor provoca prima înfrângere pentru Bayern din acest sezon. Partea a doua a jocului a fost de asemenea spectaculoasă. De această dată, golurile au aparținut bavarezilor. Mai întâi, golgheterul Harry Kane a punctat din penalty în minutul 57, atacantul englez având cifre de invidiat în noul sezon: 8 goluri și 3 pase decisive în 6 apariții în Bundesliga.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Leroy Sane, unul dintre cei mai activi oameni de pe teren, a adus egalarea în urma unui contraatac al oaspeților.

Notele jucătorilor
Notele jucătorilorFlashscore

În finalul partidei, ambele echipe au ratat mari ocazii de a închide meciul. S-a terminat în cele din urmă 2-2, un rezultat echitabil, în urma căruia Bayern ocupă locul 3, cu 14 puncte, în vreme ce Leipzig urcă pe poziția a 5-a, cu 13 puncte.