În ziua în care a împlinit 114 ani de la înființare, Dortmund se împiedică din nou în campionat

Dortmund și Mainz au încheiat la egalitate, scor 1-1
Dortmund și Mainz au încheiat la egalitate, scor 1-1AFP
În runda cu numărul 16 din Bundesliga, Dortmund și Mainz au încheiat la egalitate, scor 1-1.

Borussia Dortmund - Mainz 1-1

Partida disputată marți seară (19 decembrie) a avut o însemnătate aparte pentru Dortmund, clubul împlinind 114 ani de la înființare.

Cu siguranță, trupa lui Edin Terzic își dorea să încheie anul cu un succes care să îi apropie de primele 3 locuri din Bundesliga.

În realitate însă, lucrurile nu au stat prea bine pentru BVB, care a încheiat cu o remiză și a ajuns astfel la 4 partide la rând fără victorie în campionat.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Deși Julian Brandt a deschis scorul în minutul 29, gazdele nu au putut menține avantajul, văzându-se egalați înainte de pauză după golul lui van den Berg (min 43).

Dortmund se îndepărtează astfel de locurile de Champions League și încheie anul pe poziția a 5-a, cu 27 de puncte, la 4 lungimi distanță locul 4, ocupat de Stuttgart, care nu a disputat încă etapa cu numărul 16.