Harry Kane, decisiv în prelungiri! Bayern trece de Leipzig și rămâne în cursa pentru titlu

Kane a fost eroul lui Bayern
Kane a fost eroul lui BayernProfimedia
Harry Kane a marcat golul victoriei în minutul 91, iar Bayern Munchen a pus capăt unei serii de trei înfrângeri consecutive învingând RB Leipzig cu 2-1 pe Allianz Arena, menținându-se la opt puncte de liderul Bundesliga, Bayer Leverkusen.

O mulțime de spectatori care așteptau cu sufletul la gură a fost aproape să asiste la un gol în primele cinci minute, când Kane a fost găsit de Raphaël Guerreiro, dar lovitura de cap a englezului a fost în mod spectaculos deviată în afara terenului de portarul lui Leipzig, Janis Blaswich.

Aceasta a fost singura ocazie a englezului înainte de pauză, dar Leroy Sane a irosit o mare ocazie de a șuta dintr-o poziție excelentă, iar după ce a blocat din greșeală un șut al lui Kane, a atras furia suporterilor gazdă.

Tuchel este pregătit să plece la sfârșitul sezonului
Tuchel este pregătit să plece la sfârșitul sezonuluiProfimedia

Extrema s-a revanșat cu o cursă pentru a opri un contraatac al lui Leipzig, dar nu pentru prima dată în acest sezon, jucătorii lui Bayern au fost huiduiți la fluierul de final al primei reprize.

Cu toate dificultățile lor din prima repriză, gazdele și-au văzut foarte rar propria poartă în pericol. Abia în minutul 53, Leipzig a reușit un șut pe poartă, când Amadou Haidara l-a testat pe Manuel Neuer de la distanță. Din cornerul rezultat, Mohamed Simakan a trimis un voleu pe lângă țintă, pentru a oferi o altă sperietură considerabilă.

În timp ce tensiunea a început să crească în interiorul Allianz Arena, Kane a mai redus presiunea când a înscris primul gol al lui Bayern, găsind cu măiestrie plasa după ce a fost servit de Jamal Musiala.

Kane a deschis scorul pentru Bayern
Kane a deschis scorul pentru BayernProfimedia

Leipzig a egalat prin Benjamin Sesko în minutul 70, când șutul său a fost deviat în plasă de Neuer și a pregătit un final palpitant la Munchen.

Thomas Tuchel a apelat la banca sa de rezerve pentru inspirație, iar Eric Maxim Choupo-Moting a făcut diferența, reluarea sa fiind trimisă în plasă de Kane, care a aruncat în aer publicul local cu o victorie crucială obținută în ultimul moment și care a pus capăt unei serii de trei meciuri fără victorie în duelurile directe