Dortmund pierde 2 puncte importante în lupta pentru titlu pe terenul lui Bochum

Bochum și Dortmund au încheiat la egalitate, scor 1-1
Bochum și Dortmund au încheiat la egalitate, scor 1-1Profimedia
Bochum și Dortmund au încheiat la egalitate, scor 1-1, în cadrul etapei cu numărul 30 din Bundesliga.

Bochum - Dortmund 1-1

Duelul de pe Vonovia Ruhrstadion a început extrem de energic. Bochum a deschis scorul încă din minutul 5, prin Losilla.

Gazdele nu s-au bucurat decât două minute de acest avantaj, întrucât Dortmund a reușit egalarea prin Adeyemi.

Acest scor s-a menținut până la finalul partidei, spre dezamăgirea celor de la Dortmund, încă ocupanți ai primei poziții în Bundesliga. Oaspeții au ratat ocazii imense în special în partea secundă. Pe rând, Bellingham, Moukoko și Reus au trecut razant pe lângă gol.

În minutele de prelungire, lovitura de cap a lui Hummels s-a oprit în poarta gazdelor, însă reușita a fost anulată din cauza unei poziții de ofsaid în care se afla apărătorul german.

Înainte de această fază, Sule a vrut să trimită un șut pe poartă din interiorul careului, însă mingea a fost blocată în ultimul moment de un apărător. Pe reluare, s-a văzut cum mingea l-a lovit în mână pe fundașul lui Bochum, însă centralul Sascha Stegemann, care a revăzut imaginile în camera VAR, a lăsat jocul să continue și nu a acordat 11 metri pentru formația lui Edin Terzic.

Antrenorul croat a văzut cartonașul galben pentru proteste.

Notele acordate de Flashscore
Notele acordate de FlashscoreFlashscore

Cu 4 etape rămase de disputat din acest sezon, Dortmund rămâne lider în Bundesliga, cu 61 de puncte. Pe locul secund sunt cei de la Bayern, cu 59 de puncte. Bavarezii nu au disputat încă etapa cu numărul 30, în care vor întâlni un adversar ușor, Hertha Berlin, ultima clasată.