Dortmund face ”set” cu Wolfsburg și se apropie la un punct de liderul Bayern

Dortmund s-a impus cu 6-0 pe teren propriu în fața lui Wolfsburg
Dortmund s-a impus cu 6-0 pe teren propriu în fața lui WolfsburgAFP
Dortmund s-a impus categoric în fața celor de la Wolfsburg, scor 6-0, în cadrul etapei cu numărul 31 din Bundesliga.

Dortmund - Wolfsburg 6-0

Borussia Dortmund s-a apropiat la un punct de Bayern Munchen în fruntea Bundesligii, cu o victorie uluitoare cu 6-0 în fața lui Wolfsburg pe Signal Iduna Park - a 14-a victorie a elevilor lui Terzic din ultimele 16 întâlniri H2H.

După ce a pierdut primul loc în urma unei remize dezamăgitoare cu cei de la Bochum la finalul săptămânii trecute, Dortmund a făcut tot ce i-a stat în putință pentru a obține duminică seara victoria care să o țină aproape de liderul Bayern.

Gazdele au trecut la conducere încă din primele 15 minute, când Karim Adeyemi a înscris cu o lovitură de cap din centrarea lui Julien Ryerson.

De partea cealaltă, Patrick Wimmer a semnat cea mai mare șansă de a egala, însă portarul Kobel s-a opus tentativei atacantului lui Wolfsburg.

Notele acordate de Flashscore
Notele acordate de FlashscoreFlashscore

La cinci minute de la această fază, Dortmund și-a majorat avantajul prin Sebastian Haller, care a înscris după o centrare venită de la același Adeyemi. Pentru atacantul ivorian a fost reușita cu numărul 5 în această campanie.

Până la pauză, gazdele au mai înscris un gol, prin devierea fină a lui Donyell Malen în urma unui assist venit de la Julian Brandt.

În partea secundă, coșmarul a continuat pentru Wolfsburg, care a primit alte 3 goluri de la Dortmund. Cel mai dorit jucător la această oră din Bundesliga, Bellingham, și-a trecut numele pe lista marcatorilor, în timp ce Adeyemi a reușit dubla 5 minute mai târziu.

Scorul de pe tabelă i-a ”permis” lui Adeyemi să rateze și un penalty în minutul 65, atacantul german nereușind astfel hattrick-ul.

În final însă, Bellingham a făcut dubla, stabilind scorul final al întâlnirii.