Borussia Dortmund face primul pas greșit din acest sezon

Luptă dură pe Castroper Straße: Bochum câștigă un punct în fața lui Dortmund
Luptă dură pe Castroper Straße: Bochum câștigă un punct în fața lui DortmundOpta by Stats Perform/AFP
Vicecampioana Borussia Dortmund nu și-a găsit încă ritmul în noul sezon din Bundesliga. În derby-ul cu vecinii mai mici de la VfL Bochum, BVB a trebuit să se mulțumească cu o remiză 1-1 (0-1). Mai ales în prima repriză, echipa antrenorului Edin Terzic a scos la iveală slăbiciuni evidente, care fuseseră mușamalizate de victoria chinuită din deschiderea sezonului cu FC Köln (1-0).

Într-un duel inegal, Kevin Stöger a adus-o pe Bochum în avantaj (min. 13), după ce se reabilitase cu o prestație solidă după înfrângerea din cupă în fața echipei de liga a treia Arminia Bielefeld și înfrângerea cu 5-0 la VfB Stuttgart.

Donyell Malen a egalat - cu ajutorul portarului Manuel Riemann de la VfL- (min. 56) și a evitat astfel prima înfrângere în Bundesliga pe Ruhrstadion după 16 ani. Lotul lui VfL valorează 55 de milioane de euro, iar ansamblul de vedete al lui Dortmund valorează de peste opt ori mai mult.

Terzic a schimbat trei poziții față de meciul de la Köln: printre altele, noul venit Felix Nmecha l-a înlocuit pe fostul căpitan Marco Reus, aflat în scădere de formă, iar jucătorul echipei naționale Nico Schlotterbeck a intrat și el în locul lui Niklas Süle.

Scorurile meciului Bochum vs. Dortmund
Scorurile meciului Bochum vs. DortmundFlashscore

Nmecha a inițiat prima ocazie de gol a lui Dortmund, dar Julian Brandt a ratat de puțin ținta (3). Doar patru minute mai târziu, Sebastien Haller a ratat cu o lovitură de cap în fața portarului Riemann de la VfL. Bochum nu s-a baricadat și Philipp Hofmann l-a obligat pe portarul Borussiei, Gregor Kobel, să facă o paradă spectaculoasă (9).

Stöger și Malen i-au învins pe Kobel și Riemann

Cu toate acestea, avantajul gazdelor a venit ca o surpriză: după un șut lung al lui Riemann, Maximilian Wittek i-a transmis mingea lui Stöger, care a înscris la colțul lung.

Vicecampionii au fost vizibil șocați și au avut mari dificultăți în fața lui Bochum, care a alergat, a luptat din greu și a contraatacat periculos de mai multe ori. Kobel și compania au avut noroc când Hofmann a trimis o lovitură de cap în bara transversală (33.).

După pauză, BVB a exercitat mult mai multă presiune, a jucat mai hotărât și mai rapid, iar Bochum a fost pusă în dificultate în repetate rânduri, iar Malen a reușit în cele din urmă golul egalizator.