Bayern Munchen trece ușor de Stuttgart. ”Dubla” lui Harry Kane face diferența

Bayern nu a avut nicio problemă în a o desființa pe Stuttgart
Bayern nu a avut nicio problemă în a o desființa pe StuttgartAFP
O dublă a lui Harry Kane a ajutat-o pe Bayern Munchen să se îndrepte spre o victorie cu 3-0 în fața lui Stuttgart, obținând a 69-a victorie în Bundesliga în fața echipei pe care a învins-o în campionat mai mult decât pe oricare alta.

O pasă neglijentă a lui Atakan Karazor și o prestație slabă a portarului Alexander Nübel s-au combinat pentru a-i oferi lui Bayern un cadou la doar două minute de la startul ultimului său meci pe teren propriu înainte de Crăciun. Leroy Sané a profitat apoi de mingea trimisă de Thomas Müller și l-a servit pe Kane pentru o finalizare simplă.

Kane sărbătorește deschiderea scorului
Kane sărbătorește deschiderea scoruluiProfimedia

Die Schwaben păreau să-și fi săpat din nou groapa în minutul 25, când Josha Vagnoman a acordat o lovitură liberă când a luat mingea în mână după ce a crezut că a fost faultat. Kim Min-jae s-a înălțat pentru a relua centrarea care a urmat, dar golul său cu capul a fost anulat din cauza unui offside marginal.

În ciuda faptului că a avut o posesie mare în prima repriză, Stuttgart a primit totuși alte avertismente. Sané a plecat pe un contraatac fulminant și a trimis un șut care a fost respins de Nübel.

Müller a devenit apoi al doilea jucător al lui Bayern căruia i s-a anulat un gol în ultimele momente ale reprizei, fiind surprins în offside la pasa lui Kim

Vagnoman a acordat o altă lovitură liberă când l-a doborât pe Alphonso Davies și nu a mai existat nicio neregularitate de această dată, Kim reluând cu capul către Kane  centrarea lui Aleksandar Pavlović , pentru ca atacantul să înscrie cu capul al 20-lea său gol în Bundesliga.

Sebastian Hoeneß a răspuns cu o triplă schimbare, dar nimeni nu l-a putut opri pe Kim în careu, iar lovitura de cap a fundașului central s-a oprit în plasă stabilind scorul final.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiStatsperform

Bayern a reușit astfel să se redreseze după cea mai grea înfrângere din Bundesliga din 2000 încoace (1-5 cu Eintracht), rămânând la patru puncte în spatele liderului Bayer Leverkusen și având și un meci mai puțin disputat.

Stuttgart, între timp, a obținut rezultate împotriva lui Leverkusen și Borussia Dortmund într-o serie de cinci meciuri fără înfrângere în toate competițiile, dar nu a putut să o prelungească pe Allianz Arena.