Bayern Munchen nu poate conta pe Choupo-Moting și pe Upamecano în partida cu FreiburgProfimedia
Echipa germană de fotbal Bayern Munchen nu poate conta pe atacantul Eric Maxim Choupo-Moting, accidentat, și pe fundașul Dayot Upamecano, suspendat, în meciul prevăzut sâmbătă la Freiburg în Bundesliga.

Choupo-Moting are probleme la genunchi, a anunțat noul antrenor Thomas Tuchel, în timp ce Mathys Tel nu este complet refăcut după o accidentare. Upamecano nu poate juca din cauza cumulului de cartonașe galbene.

Bayern o înfruntă pe Freiburg pentru a doua oară în această săptămână. Marți, campioana Germaniei a fost eliminată cu scorul de 2-1, după un gol din penalty în minutele suplimentare, în sferturile de finală ale Cupei Germaniei.

Tuchel a admis că eliminarea din Cupă ”rămâne o dezamăgire imensă”, dar echipa are nevoie să ”învețe din eșec și să-l utilizeze ca motivație”.

”Suntem concentrați pe următorul meci, un altul dificil în lupta noastră pentru titlul din Bundesliga”, a subliniat Tuchel.

Tehnicianul german a adăugat că duelul cu Manchester City de marți, din prima manșă a sferturilor Ligii Campionilor, nu va afecta modul în care va juca echipa în meciul cu Freiburg.

”Nu cred că vom aborda acum planul de joc pe care îl avem contra lui City, pentru că Freiburg joacă complet diferit. Ne gândim la City, doar pentru că mereu facem un plan din timp”, a spus Tuchel în conferința de presă.

Bayern Munchen este lider în Bundesliga, cu două puncte avans față de Borussia Dortmund.