Bayern câștigă la Bremen și pune presiune pe Borussia Dortmund

Leroy Sane a marcat golul doi pentru Bayern Munchen
Leroy Sane a marcat golul doi pentru Bayern MunchenOpta by StatsPerform/AFP
Bayern Munchen a obținut o victorie la limită pe terenul lui Werder Bremen, 2-1, și s-a distanțat cel puțin pentru moment la patru puncte în fruntea Bundesligii.

Werder Bremen - Bayern Munchen 1-2

Bayern a dominat prima repriză, dar fără vreun efect pe tabelă, iar rezultatul de la pauză, 0-0, le dădea speranțe fanilor care vor să vadă încheiată dominația bavarezilor în Bundesliga.

Gnabry (62) și Sane (73) au pus capăt acestor speranțe, înainte ca Schmidt să le reaprindă pentru puțin timp după unul dintre cele mai frumoase goluri ale stagiunii, mijlocașul trimițând o torpilă de la circa 30 de metri direct în vinclul porții lui Sommer

Gazdele nu au putut forța egalarea, iar Bayern se desprinde la patru puncte (65) de Borussia Dortmund, care va juca duminică pe teren propriu cu Wolfsburg

În următoarele trei etape, formația pregătită de Thomas Tuchel va întâlni Schalke (A), Leipzig (A) și FC Koln (D).