Avantaj imens pentru Dortmund! Bayern pierde acasă cu RB Leipzig și poate rata titlul

Noul echipament nu le-a purtat noroc bavarezilor
Profimedia
Bayern Munchen riscă să piardă titlul în Bundesliga, după ce elevii lui Thomas Tuchel au fost învinși pe teren propriu cu 3-1 de RB Leipzig.

Bayern Munchen - RB Leipzig 1-3

Noul echipament nu i-a purtat deloc noroc lui Bayern Munchen în penultima etapă din acest sezon din Bundesliga. Deși au început bine partida de pe Allianz Arena și la pauză au condus cu 1-0 după golul lui Gnabry din minutul 25, bavarezii au făcut o repriză secundă de coșmar în fața lui RB Leipzig.

Trupa lui Marco Rose a reușit o ”remontada” în partea a doua a meciului, după ce Laimer a adus egalarea în minutul 65. Ultimul sfert de oră de joc a însemnat un adevărat coșmar pentru bavarezi, după ce arbitrul de centru Aytekin a acordat două penalty-uri pentru Leipzig. Ambele au fost transformate: mai întâi, Nkunku, care a făcut un meci foarte bun, a făcut 2-1 în minutul 76, tabela fiind ulterior închisă de ”perla” Szoboszlai în minutul 86.