Kudus se remarcă pentru Ghana în remiza cu Egiptul, meci umbrit de accidentarea lui Salah

Mohammed Kudus sărbătorește după ce a marcat pentru Ghana
Mohammed Kudus sărbătorește după ce a marcat pentru GhanaAFP
Dubla lui Mohammed Kudus, la revenirea sa după accidentare, nu a reușit să aducă victoria Ghanei în dramatica remiză 2-2 cu Egiptul, în timp ce seria de meciuri fără victorie s-a mărit la cinci, îngreunându-le serios speranțele de a avansa în faza eliminatorie a Cupei Africii pe Națiuni (AFCON).

Înfrângerea șocantă a Ghanei în fața Capului Verde de duminică a însemnat că trei puncte erau primordiale pentru ei la Abidjan, dacă doreau să evite o ultimă întâlnire extrem de tensionată din Grupa B împotriva Mozambicului.

Lucrurile au luat o întorsătură proastă pentru Egipt în prelungirile primei reprize, când căpitanul Mohamed Salah a ieșit din teren cu o accidentare musculară, fiind înlocuit de Mostafa Fathi. Imediat după schimbare, Kudus a primit o pasă la 25 de metri de poartă, l-a driblat pe Marmoush și a șutat superb, fără nicio șansă pentru Mohamed El Shenawy.

În condițiile unei umidități sufocante, faraonii au avut o sarcină dificilă în încercarea de a schimba situația și au crezut că au egalat imediat după pauză, când centrarea lui Marmoush a fost transformată în gol de Mohamed Abdelmonem. Fanionul a venit însă în ajutorul Ghanei, VAR confirmând decizia de offside.

Când mai rămăsese aproximativ un sfert din meci, Rui Vitoria l-a introdus pe fostul atacant de la Aston Villa, Trézéguet, în locul lui Mohamed Elneny, dar Marmoush, o amenințare pe tot parcursul meciului, a fost cel care a profitat de o pasă înapoi îngrozitoare a lui Iñaki Williams, l-a ocolit pe Ofori și a înscris cu aplomb.

Incredibil, Kudus a fost găsit în spațiu câteva momente mai târziu și l-a învins din nou pe El Shenawy, de această dată printr-o deviere a nefericitului Abdelmonem. Cu toate acestea, o nouă gafă defensivă l-a avut în centrul atenției pe Osman Bukari, abia intrat pe teren. Acesta a driblat în mod inexplicabil spre propria poartă și a fost deposedat de Trézéguet, care a centrat pentru ca Mostafa Mohamed să reia în plasă.

Lucrurile au rămas așa până la final, ceea ce înseamnă că naționala Capului Verde este încă lider în grupă înaintea celui de-al doilea meci al turneului, vineri, împotriva Mozambicului. Lunea viitoare, Egiptul se va confrunta cu liderul clasamentului, iar Ghana va juca în aceeași zi cu Mozambic.

Flashscore Omul meciului: Mohammed Kudus (Ghana)