FC Koln o ține în șah pe Bayern pe Allianz Arena

FC Koln o ține în șah pe Bayern pe Allianz ArenaOpta by Stats Perform/AFP
Golul minune al lui Joshua Kimmich din minutul 90 a privat-o pe FC Köln de prima victorie pe Allianz Arena din 2009 încoace, iar Bayern Munchen și-a păstrat în mod dramatic recordul de invincibilitate pe teren propriu în acest sezon.

După ce a marcat șapte goluri în fața lui Werder Bremen în etapa din weekend, FC Köln a continuat exact de unde a rămas pe Allianz Arena, preluând conducerea după doar trei minute.

Proaspăt desemnat Omul meciului în runda precedentă, Ellyes Skhiri a marcat al treilea său gol în două meciuri cu un voleu încântător.

Gazdele aveau să treacă aproape de egalare înainte de pauză, când șutul lui Serge Gnabry, a fost respins cu o intervenție spectaculoasă de portarul Marvin Schwäbe.

După remiza 1-1 cu contracandidata la titlu RB Leipzig, managerul lui Bayern, Julian Nagelsmann, a catalogat prestația echipei sale drept "mediocră", dar formația campioană de 32 de ori în Bundesliga a reușit să regreseze și mai mult.

Nemulțumit de eforturile jucătorilor săi, Nagelsmann a apelat la rezerva Thomas Müller, fostul internațional german fiind cel mai aproape de golul egalizator.

El a reluat cu capul o centrare aruncată în mijlocul careului, însă mingea care părea destinată să ajungă la colțul lung a fost respinsă după un nou efort miraculos al portarului Schwäbe.

Deși a dominat categoric posesia, jucătorii lui FC Köln s-au apărat pe două linii și au blocat toate spațiile din preajma propriului careu.

Singura soluție viabilă pentru Bayern a rămas șutul de la distanță, iar căpitanul Joshua Kimmich s-a achitat cu brio de această responsabilitate, trasorul său de la peste 20 de metri ștergând bara transversală în drumul său către plasă.

FC Köln a pierdut astfel printre degete o victorie de prestigiu pe terenul campioanei, care mai are acum doar un avans de patru puncte în fața urmăritorilor de la RB Leipzig, care au învins cu 6-1 în deplasarea de la Schalke.

Statistica partidei Bayern - FC Koln
Statistica partidei Bayern - FC KolnOpta by Stats Perform

În celelalte partide ale serii din Bundesliga, Wolfburg a făcut scor pe terenul Herthei Berlin, 0-5, iar Hoffenheim și Stuttgart au terminat la egalitate, 2-2