Empoli produce surpriza etapei după ce învinge pe terenul lui Inter

Empoli a învins cu 1-0 în deplasarea de la Inter
Empoli a învins cu 1-0 în deplasarea de la InterAFP
Inter și Empoli s-au duelat în etapa 19 din Serie A. Oaspeții au produs o mare surpriză, după ce au reușit să învingă Inter cu 1-0 în deplasare.

Statistici Inter - Empoli 0-1

Înlocuitorul Tommaso Baldanzi a asigurat o victorie istorică cu 1-0 pentru Empoli pe Giuseppe Meazza, asigurând două victorii consecutive în Serie A pentru prima dată din decembrie 2021, după ce Milan Škriniar a primit un cartonaș roșu în prima repriză.

Considerat ca fiind ultimul meci al lui Škriniar în apărare înainte de o probabilă mutare la Paris Saint-Germain, fundașul a sperat să își treacă în palmares cea de-a treia partidă fără gol încasat pe teren propriu, în timp ce Inter a continuat să urmărească liderul Napoli.

În ciuda faptului că a fost încurajată de o victorie cu 3-0 în Supercoppa împotriva rivalilor din oraș AC Milan, Inter a fost în afara ritmului.

Federico Dimarco a fost cel mai aproape de gol cu un voleu bine executat care a fost salvat cu un reflex impresionant de Guglielmo Vicario. Momentul crucial al primei reprize avea să vină însă, Škriniar punându-și cumva amprenta în posibil ultimele sale apariții pentru Inter, după ce fundașul a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

Chiar și cu om în plus, Empoli a trebuit să dea dovadă de curaj pentru a pune capăt unei serii nefericite de nouă înfrângeri consecutive în fața lui Inter.

Nedim Bajrami a irosit o mare ocazie la jumătatea reprizei secunde. Nefiind genul care să se gândească la greșeli, Bajrami s-a revanșat câteva minute mai târziu, oferindu-i o pasă lui Baldanzi, al cărui șut de la marginea careului nu a putut fi respins de Onana.

Inter a forțat pentru egalare și a lovit bara transversală printr-o lovitură de cap a lui Stefan de Vrij, dar în ciuda întăririlor ofensive ale lui Edin Džeko - care a marcat trei goluri în precedentele două meciuri de campionat împotriva lui Empoli - și a revenitului Romelu Lukaku, Empoli a rezistat pentru o victorie eroică în care mulți nu ar fi crezut înainte de debutul partidei.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Filippo Bandinelli (Empoli)