Duel nedecis în FA Cup. Liverpool - Wolves se va rejuca pe Molineux

liverpool
liverpoolAFP
Wolverhampton Wanderers a forțat o rejucare împotriva deținătoarei Cupei Angliei, Liverpool, după ce a luptat din greu pentru o remiză meritată, 2-2, pe Anfield.

Statistici Liverpool - Wolves 2-2

Wolves a ajuns la patru meciuri fără înfrângere în deplasare.

După ce a pierdut în fața lui Brentford în precedenta deplasare, Jürgen Klopp a ales să numească o formație puternică, în timp ce Julen Lopetegui a făcut nouă schimbări în echipa lui Wolves. Cody Gakpo, a debutat la Liverpool și a avut o ocazie bună de a marca, însă șutul său a fost salvat confortabil de Matija Sarkic.

Wolves a trecut în avantaj în minutul 26, în urma unei greșeli a portarului Alisson. Pasa lui Alisson a fost interceptată de Gonçalo Guedes, care a marcat în poarta goală.

Cu Liverpool în corzi, Guedes a încercat să dubleze avantajul oaspeților, însă Alisson a intervenit providențial de această dată. Cu toate acestea, în ciuda faptului că au petrecut cea mai mare parte a primei reprize pe picior greșit, Reds și-a arătat calitatea în momentul în care Trent Alexander-Arnold l-a lansat pe Darwin Núñez, care a finalizat din prima și l-a prins pe picior greșit pe Sarkic.

O echipă revigorată a lui Liverpool a avut nevoie de doar șapte minute în repriza a doua pentru a întoarce complet disputa. Mohamed Salah a preluat în careu, s-a întors cu fața la poartă și l-a executat cu calm pe Sarkic.

Lopetegui a încercat să riposteze cu o triplă schimbare. Și s-a dovedit a fi o mișcare ingenioasă, deoarece doi dintre înlocuitori - Matheus Cunha și Hwang Hee-chan - au combinat bine la faza golului egalizator.

Niciuna dintre cele două echipe nu a reușit să-și adjudece calificarea pe final, astfel că cele două formații se vor reîntâlni pe terenul lui Wolves.

Flashscore Omul Meciului: Gonçalo Guedes (Wolverhampton Wanderers).