Doncic își continuă evoluțiile bune și Dallas Mavericks bifează a cincea victorie consecutivă

Doncic îți continuă evoluțiile bune și Dallas Mavericks bifează a cincea victorie consecutivăProfimedia
Luka Doncic a înregistrat al optulea triple-double al sezonului, în timp ce Christian Wood a marcat 12 din cele 21 de puncte ale sale în repriza a treia, iar echipa gazdă Dallas Mavericks a trecut joi cu 129-114 de Houston Rockets, pentru a cincea victorie consecutivă.

Doncic a condus ofensiva lui Mavericks cu 35 de puncte, 12 recuperări și 13 pase decisive. Procentajul ofensiv al echipei a atins 51,6% și un avantaj de 25-5 la punctele de la libere. Doncic venea după o linie istorică de 60-21-10 împotriva lui Knicks, cu două zile mai devreme.

Doncic a avut 14 puncte, trei recuperări și trei pase decisive în prima repriză, dar abia în sfertul al doilea Dallas a început să se distanțeze, începând cu un coș de 3 puncte din colț al lui Tim Hardaway Jr. (18 puncte), care a oferit lui Mavericks primul avantaj de două cifre, 48-37 cu 5:56 rămase din prima repriză.

Jalen Green a condus Rockets cu 23 de puncte, în timp ce Kevin Porter Jr. a adăugat 17 puncte și șapte pase decisive. Jabari Smith Jr. l-a egalat pe Doncic cu 14 puncte în primul sfert, dar a terminat cu doar 16 puncte în tot meciul.