Dinamo, Steaua şi CSM Constanța CSM Bacău, calificate în sferturile Cupei României la handbal masculinAgerpres
CS Dinamo Bucureşti, CSA Steaua Bucureşti şi CSM Constanța s-au calificat, miercuri, în sferturile de finală ale Cupei României la handbal masculin.

CS Dinamo Bucureşti a surclasat formația de ligă secundă CS Politehnica Iaşi, cu 41-26, în deplasare.

Alex Pascual Garcia a marcat 9 goluri pentru campioana României, Javier Humet a reuşit 8, Călin Dedu 6, Nicuşor Negru 5 etc. Tiberius Marian Chitic şi Lucian Ştefan Andriescu s-au remarcat de la Poli Iaşi, cu câte 5 goluri.

CSA Steaua Bucureşti a dispus de CSU din Suceava cu 37-35. Ciprian Şandru a înscris 10 goluri pentru Steaua, iar Nemanja Grbovic a marcat 8 goluri. Marian-Cătălin Zarițchi a fost cel mai bun marcator al sucevenilor, cu 8 goluri.

CSM Constanța, deținătoarea trofeului, a câştigat la limită cu AHC Potaissa Turda, 30-29, în deplasare, dar turdenii au înscris ultimele două goluri ale partidei.

De la învingători s-au remarcat Nikolai Aliohin, 6 goluri, Andrei Drăgan, Valentino Ravnic, cu câte 5 goluri. Dragoş Hanțaru a marcat 7 goluri pentru Potaissa.

Anterior s-au calificat în sferturi CSM Focşani 2007 şi CSM Bacău.

Ultimele meciuri din optimi sunt CSU Politehnica Timişoara - ACS HC Buzău 2012 (22 martie), CS Minaur Baia Mare - CSM Vaslui (27 martie), CS Medgidia - CSM Bucureşti (27 martie).