Derby de referință pentru Messi și Mbappe. Ce borne au atins cei doi în meciul cu Marseille

Număr de goluri impresionat atins de Messi și Mbappe
Număr de goluri impresionat atins de Messi și MbappeProfimedia
Messi a marcat cel de-al 700-lea gol al carierei, în timp ce Mbappe a reușit cel de-al 200-lea gol al său pentru PSG.

Messi a marcat cel de-al 700-lea gol al carierei la echipele de club în partida pe care PSG a câștigat-o duminică, cu 3-0, în fața celor de la Ol. Marseille. Argentinianul a reușit să înscrie în minutul 29 al partidei, atacantul reușând să trimită în poartă o centrare venită de la Kylian Mbappé.

Potrivit Federației Internaționale de Istorie și Statistică a Fotbalului, Messi a devenit doar al doilea jucător din istorie care a atins această cifră, primul fiind marele său rival Cristiano Ronaldo.

Recordul lui Messi vine la doar două luni după ce fotbalistul a condus Argentina spre obținerea celui de-al treilea titlu de campioană mondială și primul din cariera sa, o performanță care, în opinia multora, i-a consolidat statutul de cel mai mare jucător de fotbal din toate timpurile.

Messi a jucat cea mai mare parte din cariera sa la Barcelona pentru care a marcat 672 de goluri, având o medie de aproximativ 40 de goluri pe sezon. Din sezonul 2020-21, argentinianul s-a alăturat francezilor de la PSG, pentru care a marcat 28 de goluri în 62 de partide.

Statistică Messi
Statistică MessiFlashshare

Messi nu a fost singurul jucător de la PSG care a atins o bornă în victoria de duminică. Kylian Mbappé, autorul celorlalte două reușite, a atins cifra de 200 de goluri pentru PSG.

Jucătorul în vârstă de 24 de ani l-a egalat, astfel, pe Edinson Cavani în clasamentul celor mai multe goluri all-time marcate pentru PSG, însă recordul lui Mbappe a fost reușit în mult mai puține meciuri decât cel al uruguayanului (Mbappé a jucat în 246 de meciuri, în timp ce Cavani în 301).

Dacă golul cu numărul 700 al lui Messi a venit din pasa lui Mbappe, ambele reușite ale francezului au venit în urma unor pase venite de la campionul mondial. Prima dată l-a servit în minutul 25, pentru un șut din interiorul careului, iar 30 de minute mai târziu pentru un voleu spectaculos cu piciorul stâng.

În urma acestei victorii, PSG își mărește avantajul în clasament la opt puncte de rivala din Marseille.