Lecție de fotbal Messi-Mbappe administrată lui Olympique Marseille

Lecție de fotbal Messi-Mbappe administrată lui Olympique MarseilleOpta by StatsPerform/AFP
Kylian Mbappe și Lionel Messi au strălucit în cea de-a 87-a ediție a Le Classique în Ligue 1, conducând Paris Saint-Germain către o victorie categorică cu 3-0 în fața lui Marseille, cu care și-a consolidat poziția de lider.

Olympique Marseille - PSG 0-3

PSG a ajuns pe Stade Velodrome cu doar cinci puncte avans față de gazdele lor în fruntea clasamentului, ceea ce a făcut ca acest meci să fie, fără îndoială, cel mai important al sezonului din Ligue 1.

Parizienii nu au început, însă, în cel mai fericit mod partida, Presenel Kimpembe fiind forțat să iasă de pe teren după ce s-a accidentat în timp ce încerca să recupereze o minge

Marseille a înăbușit cu brio presingul celor de la PSG, dar a fost pedepsită când vizitatorii au reușit să spargă linia defensivă în minutul 25.

Mbappe a recepționat o pasă de maestru a lui Messi și a finalizat clinic, trecând totodată pe primul loc în topul golgheterilor.

Duo-ul devastator a combinat din nou doar patru minute mai târziu, când pasa superbă a lui Mbappe nu a mai avut nevoie decât de o finalizare simplă din partea lui Messi.

Același cuplu a contribuit și la golul al treilea pentru PSG, când Messi a fost din nou pasatorul, iar Mbappe finalizatorul, atacantul francez egalându-l pe Edinson Cavani în topul celor mai buni marcatori din istoria clubului parizian (200 de goluri).

PSG are acum opt puncte avans în clasamentul din Ligue 1, în timp ce Marseille a suferit doar a doua înfrângere în ultimele 15 meciuri din toate competițiile, dar este o înfrângere ce diminuează semnificativ orice speranță de a obține primul titlu de campioană din 2010 încoace.