Danemarca, Egipt, Germania și Norvegia, calificate în sferturile Campionatului Mondial

Naționala Germaniei s-a calificat în sferturi
Naționala Germaniei s-a calificat în sferturiAFP
Echipele Danemarcei, deținătoarea titlului, Egiptului, Germaniei și Norvegiei s-au calificat, sâmbătă, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal masculin din Suedia și Polonia.

După ce Suedia, Franța și Spania și-au asigurat vineri prezența în sferturi, a mai rămas un singur bilet disponibil pentru ceastă fază. Pentru acest loc se vor bate, duminică, Portugalia (5 puncte), Ungaria (4 puncte) și Islanda (4 puncte), toate din grupa a doua principală.

Portugalia are cea mai dificilă misiune, în fața Suediei, în timp ce Islanda va înfrunta Brazilia, iar Ungaria va întâlni Insulele Capului Verde.

Clasament Grupa II
Clasament Grupa IIFlashscore

La Malmo, Egiptul a dispus de Bahrain cu 26-22, cei mai buni de la africani fiind centrul Yehia Elderaa (5 goluri, 4 pase decisive) și portarul Karim Hendawy (16 aruncări parate, procentaj 44%). Pivotul Mohamed Shebib (CS Dinamo București) nu a marcat, dar interul stânga Ali Zein (CS Dinamo) a înscris 4 goluri.

Câștigătoarea ultimelor două titluri mondiale, Danemarca, a trecut de naționala SUA cu 33-24, Lukas Joergensen marcând 8 goluri.

Norvegia a surclasat Qatarul cu 30-17, iar Germania a întrecut Olanda cu 33-26, condusă de Juri Knorr, autor a 9 goluri.

Lazar Kukic (Dinamo) a înscris două goluri pentru Serbia, victorioasă în fața Argentinei cu 28-22.