Martin a obținut pole position în Qatar MotoGP, iar Bagnaia s-a clasat pe linia a doua

Jorge Martin de la Prima Pramac este în pole position pentru Marele Premiu al Qatarului, care deschide sezonulAFP
Spaniolul Jorge Martin a stabilit un record de tur de circuit în drumul său spre pole position pentru cursa de deschidere a sezonului Qatar MotoGP și sprintul de sâmbătă, campionul mondial Francesco Bagnaia urmând să pornească din linia a doua.

Martin de la Ducati-Pramac, vicecampionul mondial din sezonul trecut în spatele lui Bagnaia, a terminat turul într-un minut și 50,789 secunde pe circuitul Lusail, pentru a termina în fața compatriotului său Aleix Espargaro de la Aprilia și a italianului Enea Bastianini de la Ducati.

Italianul Bagnaia, dublu campion mondial în exercițiu, va pleca din a doua linie cu Ducati-ul său, după ce a obținut al cincilea timp, în spatele sud-africanului Brad Binder, care a reușit să urce pe locul patru înainte de căzătura de la finalul sesiunii.

Martin era pe cale să își îmbunătățească timpul, dar ultimul tur a fost anulat în urma căzăturii pilotului KTM Binder.

Marc Marquez, de șase ori campion la MotoGP, a fost al șaselea, el concurând pentru prima dată pe Gresini-Ducati.

Marquez declarase joi că se simte "confortabil", dar "nu este pregătit să (lupte) pentru podium sau victorie".

Mai presus de toate, a spus el, va fi vorba de "a învăța" și de "a îmblânzi" o motocicletă foarte diferită de Honda pe care o conducea din 2013.

Adolescentul spaniol Pedro Acosta (Red Bull GASGAS Tech3) a obținut al optulea cel mai bun timp în weekendul său de debut în elită.

Testele de precalificare erau programate inițial pentru vineri seara, dar au fost amânate din cauza ploii.

Cursa de sprint începe mai târziu, sâmbătă, la ora 18:00, urmând ca duminică, la ora 21:00, să aibă loc evenimentul principal al weekendului.