Bagnaia îl devansează pe Martin, liderul campionatului, și câștigă Marele Premiu al Cataloniei

Bagnaia conduce detașat la Barcelona
Bagnaia conduce detașat la BarcelonaAFP
Francesco Bagnaia (27 de ani), campionul în exercițiu al celor de la Ducati, a câștigat duminică Marele Premiu al Cataluniei și a redus diferența față de liderul Jorge Martin (26 de ani), care a terminat pe locul doi, în timp ce Marc Marquez (31 de ani), de la Gresini Ducati, a ocupat locul trei, deși a plecat de pe locul 14 pe grila de start.

Marquez a revenit eroic de pe locul 14, ținându-l la distanță pe Aleix Espargaro, cel care se află în pole position, până la steagul roșu și terminând cu cinci sutimi de secundă în fața sa, pe locul trei.

Pe de altă parte, victoria de duminică a lui Bagnaia - a treia din acest sezon - reprezintă o palidă consolare pentru italianul care acum se află la 39 de puncte în spatele lui Martin.

"Sincer, am fost supărat pentru ziua de ieri, știind că aveam potențialul de a câștiga", a spus Bagnaia.

La fel ca în sprintul de sâmbătă, Bagnaia și Pedro Acosta au urcat pe primul și al doilea loc la start, în timp ce câștigătorul sprintului, Espargaro, a fost împins pe locul cinci în ultima sa cursă de acasă.

Martin a avut, de asemenea, un start fulminant când a urca de pe locul șapte pe grilă pe locul trei, cu Brad Binder de la Red Bull KTM, care s-a poziționat în spatele său.

Etapa a şaptea a Campionatului Mondial de motociclism viteză, Gran Premio d’Italia Brembo, va avea loc în data de 2 iunie, pe circuitul Mugello.