Japonia - Spania 2-1. ”Samuraii” produc o nouă surpriză și merg în optimi alături de iberici

Japonia - Spania. ”Samuraii albaștri” vs ”tiki taka”
Japonia - Spania. ”Samuraii albaștri” vs ”tiki taka”Opta by Stats Perform/AFP
Japonia produce o nouă surpriză majoră în Grupa E, după ce învinge Spania cu 2-1 (0-1) și termină faza grupelor pe prima poziție.

”Samuraii albaștri” revin din nou în a doua repriză/”Furia Roja” răsuflă totuși ușurată

Călătoria Japoniei la Cupa Mondială continuă într-un mod uimitor, după ce o victorie cu 2-1 în fața Spaniei i-a adus pe asiatici pe primul loc în Grupa E. Deși au suferit prima înfrângere a turneului, oamenii lui Luis Enrique s-au calificat pe locul al doilea datorită unei diferențe de goluri superioare față de Germania, care deși a învins Costa Rica, a părăsit competiția din Qatar.

Tensiunea a fost palpabilă într-o etapă finală fascinantă a Grupei E, deși Spania nu a părut inițial să aibă chef de o dramă similară cu cea de ieri din Grupa C. Începând acest meci cu cel mai tânăr 11 de start din 2006 încoace, care a fost păstorit de veteranul spaniol Sergio Busquets, singurul câștigător din 2010 rămas în echipă, La Roja și-a menținut celebrul stil "Tiki-Taka" de-a lungul unei prime reprize dominante.

Spania a dat lovitura după doar 12 minute, când Álvaro Morata, titularizat după ce a înscris în două rânduri după ce a intrat pe teren din postura de rezervă, a reluat cu capul centrarea lui César Azpilicueta și l-a învins pe Shūichi Gonda. Atacantul a înscris astfel golul său cu numărul 3 la acest mondial.

Japonia a părut conștientă de situația lor periculoasă și a săpat adânc pentru a rămâne în competiție, deși mingea nu prea i-a ascultat în prima parte a jocului.

În cea de-a doua parte, cuvintele și înlocuirile lui Hajime Moriyasu au avut un impact imediat, Japonia revenind în mod uimitor printr-o dublă rapidă la doar câteva minute după reluare. Mai întâi a egalat prin șutul spectaculos al lui Ritsu Doan, apo contingentul spaniol din incinta stadionului internațional Khalifa avea să rămână mut atunci când Ao Tanaka a înscris un gol doi controversat, cu o minge care inițial a părut că a părăsit terenul de joc înainte de a fi trimisă în fața porții.

Tot calmul Spaniei din prima repriză a dispărut și, cu Costa Rica egalând împotriva Germaniei, echipa lui Enrique știa că un alt gol al central-americanilor ar însemna că va ieși complet din turneu, într-o răsturnare dramatică de situație. Acest lucru a însemnat că managerul ibericilor a fost forțat să facă mai multe schimbări, în timp ce echipa sa se străduia să-și protejeze soarta și drumul la Cupa Mondială.

Vestea neaștepată a marcării celui de-al doilea gol pentru Costa Rica a injectat panică în jucătorii spanioli în minutul 70, care păreau neîncrezători în fața valului brusc de tricouri albastre care se năpusteau asupra lor.

În timp ce Germania avea să câștige în cele din urmă această dispută, tinerii spanioli au luptat cum au putut să mențină acest rezultat și să evite astfel o eliminare de la Cupa Mondială. Apărarea Japoniei nu a putut fi învinsă de spanioli, care s-au mulțumit cu o calificare de pe locul 2 în grupă.

Clasamentul Grupei E

Japonezii câștigă Grupa E
Japonezii câștigă Grupa EFlashscore

Omul meciului desemnat de Flashscore: Ritsu Doan (Japonia)

Cifrele lui Doan în meciul cu Spania
Cifrele lui Doan în meciul cu SpaniaOpta by Stats Perform/AFP

Urmărește live text cealaltă partidă din Grupa E, Costa Rica - Germania

Statistici și comentariu audio Japonia - Spania

LIVE TEXT + PHOTO - Cele mai importante evenimente

Min 90+7: Final de partidă! Japonia produce o nouă surpriză, învingând-o și pe Spania!

Statisticile partidei
Statisticile partideiOpta by Stats Perform

Min 90+5: Spaniolii nu pot penetra apărarea solidă a japonezilor, care sunt așezați cu tot efectivul la 25 de metri de propria poartă.

Min 90: Partida se prelungește cu 7 minute suplimentare.

Min 90: Dani Olmo primește o pasă bună, însă șutul său nu trece de Gonda.

Min 89: Șut bun al lui Marcos Asensio! Gonda respinge în față, iar Ferran Torres nu reușește să reia, mingea fiind degajată de un fundaș japonez.

Min 88: Dani Olmo nu poate prelua o minge primită în marginea careului.

Min 87: Tanaka, marcatorul celui de-al doilea gol al Japoniei, iese de pe teren, fiind înlocuit de Endo.

Min 83: Asano scapă singur spre poarta lui Unai Simon. Jordi Alba îl ajunge din urmă și reușește să îl deposedeze fără fault.

Min 82: Mitoma obține o lovitură liberă dintr-o poziție bună pentru japonezi.

Min 80: Fati intră în careu și încearcă o centrare. Japonezii resping în corner.

Min 76: Spaniolii presează în jumătatea de teren a asiaticilor, însă japonezii au o apărare bine închegată și resping atacurile.

Min 69: Japonia mută din nou: a intrat Tomiyasu în locul lui Kamada.

Min 68: Dublă schimbare pentru Spania: ies Gavi și Balde, intră Jordi Alba și Ansu Fati.

Min 63: Unai Simon reține un balon trimis în careu de jucătorii japonezi.

Min 61: Schimbă și japonezii: Asano îl schimbă pe Maeda.

Min 57: Spania face o nouă schimbare: a intrat Ferran Torres, a ieșit Nico Williams.

Min 53: Verdict - golul japonezilor este validat! Tanaka face 2-1 pentru Japonia.

Tanaka înscrie golul controversat care aduce Japoniei avantajul
Tanaka înscrie golul controversat care aduce Japoniei avantajulAFP

Min 50: Japonia înscrie din nou, însă golul este verificat, după ce mingea a fost centrată din afara terenului de joc.

Min 48: Gool Japonia! Doan, care a intrat de doar câteva minute pe teren, îl învinge pe Unai Simon cu un șut puternic din marginea careului.

Doan restabilește egalitatea
Doan restabilește egalitateaAFP

Min 46: Schimbă și japonezii: au ieșit Kubo și Nagatomo, au intrat Doan și Mitoma.

Min 46: Spania face și o primă modificare: Carvajal a intrat în locul lui Azpilicueta.

Min 46: Începe repriza a doua din Japonia – Spania! Asiaticii au startul de la mijlocul terenului.

Min 45+1: Final de primă repriză! La pauză, Spania conduce Japonia cu scorul de 1-0.

Statisticile primei părți
Statisticile primei părțiOpta by Stats Perform

Min 45: Prima repriză se prelungește cu un singur minut.

Min 45: Yoshida primește cartonaș galben pentru o intrare din spate la Morata.

Min 44: Taniguchi vede și el cartonașul galben după o intrare dură la Gavi.

Min 42: Spaniolii combină frumos. Mingea ajunge la Dani Olmo, care șutează din interiorul careului. Taniguchi se aruncă în fața atacantului și blochează șutul.

Min 39: Itakura vede primul cartonaș galben al meciului, după un fault comis la mijlocul terenului asupra lui Pedri.

Min 34: Maeda, foarte aproape să profite de o eroare a lui Unai Simon, care degajează târziu. Portarul spaniol își repară imediat greșeala și îndepărtează pericolul.

Min 33: Jocul este oprit, după ce Gavi a fost faultat în jumătatea de teren spaniolă.

Min 25: Arbitrul asistent a semnalizat o poziție de offside la Dani Olmo în faza anterioară.

Min 24: O nouă mare ocazie pentru spanioli. Dani Olmo este blocat în ultimul moment.

Min 23: Morata interceptează o minge în careu și șutează din alergare. Gonda reține balonul cu ușurință.

Min 12: Gool Spania! Morata înscrie cu o lovitură perfectă de cap, din centrarea lui Azpilicueta.

Morata înscrie pentru 1-0
Morata înscrie pentru 1-0AFP

Min 8: Japonezii, aproape să profite de o eroare în defensiva spaniolă. Junya Ito trage în plasa laterală.

Min 6: Prima ocazie a partidei o are Spania. Nico Williams intră în careu și centrează periculos. Mingea se respinge la Busquets, care trage mult pe deasupra porții.

Min 1: Centralul partidei, Victor Miguel de Freitas Gomes, fluieră începutul meciului. Spaniolii au lovitura de start.

Echipele de start Japonia - Spania
Echipele de start Japonia - SpaniaFlashscore

Preview

Am asistat deja la câteva răsturnări de situație majore în acest an, iar această partidă este cu atât mai imprevizibilă, cu cât vorbim despre prima întâlnire competitivă din istoria celor două țări. Așa că fixați-vă centurile de siguranță în timp ce ne apropiem de un moment turbulent în cea mai faimoasă competiție de fotbal!

După ce au avut un început surprinzător cu o victorie cu 2-1 în fața Germaniei, Samuraii Albaștri au ales momentul nepotrivit pentru a se prăbuși în fața Costa Ricăi cu 1-0, prima înfrângere din istorie în fața central-americanilor (3-1-1), și au ratat o victorie care le-ar fi garantat calificarea.

Japonia știe acum că doar un succes poate garanta prezența în optimile de finală, în timp ce o înfrângere ar elimina-o automat.

Nu va fi ușor împotriva unei echipe spaniole care caută două victorii în faza grupelor Cupei Mondiale într-o singură ediție, pentru prima dată de la campania triumfală din 2010 încoace. La Roja poate vedea acum linia de sosire a fazei grupelor, după ce remiza de duminică cu Germania (1-1) le oferă spaniolilor și posibilitatea unei remize pentru a se califica. Și chiar și o înfrângere șocantă în fața echipei clasate pe locul 28 în topul FIFA i-ar oferi în continuare o șansă decentă de a ajunge în faza eliminatorie, datorită golaverajului superior.

Regii "Tiki-Taka" au evoluat cu stil. Nicio echipă nu a reușit mai mult de 12 atacuri care să numere fiecare peste 10 pase (care au dus ulterior fie la un șut, fie la o atingere în suprafața de joc a echipei adverse). În căutarea unui semn de bun augur suplimentar pentru această confruntare, ei ar putea să ceară ajutorul lui Andrés Iniesta, autorul golului cu care au câștigat Cupa Mondială în 2010, deoarece fostul internațional spaniol joacă în prezent pentru echipa japoneză de primă ligă Vissel Kobe!

Duelul cheie

Portarul Japoniei, Shūichi Gonda, va încerca să nu primească gol pentru prima dată în zece meciuri competitive, ceea ce ar reprezenta și o premieră a lui la Cupa Mondială. El va avea de a face cu super-rezerva Álvaro Morata, care a marcat în remiza Spaniei cu Germania și este acum singurul internațional spaniol din istorie care a marcat în meciuri consecutive la Cupa Mondială după ce a început partida pe bancă.

Statistică interesantă

Fiecare dintre ultimele șase victorii ale Spaniei au fost obținute "la zero".

Trivia Cupa Mondială

Toate meciurile din runda a treia a grupelor Cupei Mondiale se dispută acum la aceeași oră, după "Rușinea din Gijón" de la Cupa Mondială din 1982 din Spania, când Germania de Vest și Austria au părut să asigure o victorie cu 1-0 pentru germani în ultimul lor meci din grupă, care le-a făcut pe ambele să avanseze în detrimentul Algeriei!