Costa Rica - Germania 2-4. Nemții câștigă cu emoții și pierd calificarea din cauza golaverajului inferior

Opta by Stats Perform/Profimedia
Grupa E a furnizat două dintre surprizele Cupei Mondiale (victoria Japoniei în fața Germaniei și înfrângerea niponilor cu Costa Rica).

Statistici live și comentariu audio Costa Rica - Germania

Urmărește pe Flashscore desfășurarea meciului Japonia - Spania

Germania reușește să câștige meciul decisiv, dar pierde calificarea din cauza golaverajului inferior. Pentru a se califica, nemții aveau nevoie ca în celălalt meci să nu câștige japonezii.

După o primă repriză liniștită, în care Germania a dominat categoric și Costa Rica a avut o singură mare ocazie, singura întrebare era care va fi diferența de goluri în favoarea nemților. Costaricanii au reușit însă o revenire spectaculoasă și au întors scorul prin golurile marcate de Tejeda (min 58) și Vargas (min 70). Doar trei minute a durat bucuria și gândul la o calificare nesperată.

Introdus pe teren în minutul 66, Havertz a marcat o dublă (min 73 și 85) și a dus pe Germania în avantaj. Nemții s-au desprins decisiv în minutul 89, când Fullkrug a marcat a doua oară la Cupa Mondială.

Havertz a schimbat jocul Germaniei
Havertz a schimbat jocul Germaniei Opta by Stats Perform/Profimedia

Speranțele germanilor s-au orientat însă spre meciul Japonia - Spania, unde niponii conduceau cu 2-1. Spaniolii nu au reușit să egaleze, astfel că Japonia a câștigat Grupa E și va întâlni în sferturi Croația. Spania a ocupat locul 2, la egalitate de puncte cu Germania, dar cu un golaveraj net superior (după victoria cu 7-0 din meciul cu Costa Rica) și va juca în sferturi cu Maroc.

Se poate spune că spaniolii și-au dorit ocuparea locului doi și evitarea unei confruntări cu Croația, iar apoi în sferturi un posibil duel cu Brazilia. Astfel, spaniolii vor întâlni Maroc în optimi, iar în sferturi au șanse să joace cu Portugalia.

Clasament final Grupa E
Clasament final Grupa EFlashscore
Statistici meci
Statistici meciOpta by Stats Perform

Min 90+10 Fluier final! Germania câștigă, dar este eliminată pentru a doua oară consecutiv încă din grupele Cupei Mondiale.

Min 90+7 - Musiala (Ger) scapă singur cu Navas dar este ajuns de un fundaș înainte să finalizeze.

Min 90+6 - Havertz (Ger) centrează pentru Fullkrug. Atacantul reia însă peste poartă.

Min 90+2 - Schimbare la Germania. Iese de pe teren, iese Sule și intră Ginter.

Min 90+1 - Dublă schimbare la Costa Rica. Ies de pe teren Oviedo și Tejeda, intră Contreras și Roan Wilson.

Min 90 - Partida va fi prelungită cu 10 minute.

Min 89 - GOOOL Germania. Fullkrug marchează din șase metri după o pasă cu pieptul a lui Sane. Golul a fost anulat pentru offside și este verificat de VAR.

Fullkrug a închis tabela
Fullkrug a închis tabelaAFP

Min 86 - OCAZIE MARE Germania. Musiala șutează periculos. Navas respinge în față și apoi reține lovitura de cap a lui Gnabry.

Min 85 - GOOL Germania. Havertz face dubla și o duce pe Germania în avantaj. Gnabry a centrat perfect pe colțul lung și Havertz a îndeplinit o simplă formalitate.

Min 76 - OCAZIE MARE Germania. Fullkrug nu reușește să-l învingă pe Navas din 4 metri. Costaricanul a respins în corner.

Min 74 - Dublă schimbare la Costa Rica. Ies de pe teren Fuller și Venegas, intră Bennette și Matarrita.

Min 73 - GOOOL Germania. Havertz restabilește egalitatea după ce Fullkrug i-a pasat cu călcâiul.

Havertz l-a învins pe Navas
Havertz l-a învins pe NavasAFP

Min 70 - GOOOL Costa Rica. Vargas împinge mingea în poartă și Costa Rica preia conducerea. Golul este verificat de VAR. Golul este validat.

Reluarea lui Vargas, din cădere
Reluarea lui Vargas, din cădereAFP

Min 68 - Ocazie mare Germania. Musiala șutează din nou în bara din stânga lui Navas.

Min 67 - Schimbare dublă la Germania. Ies de pe teren Muller și Raum, intră Gotze și Havertz.

Min 62 - Ocazie mare Germania. Rudiger primește o centrare în patru metri, de pe partea dreaptă, dar trimite pe lângă poartă.

Min 62 - Șut puternic expediat de Muller. Mingea este deviată în corner.

Min 60 - Ocazie mare Germania. Musiala trimite un șut din unghi, pe colțul lung, dar mingea lovește bara.

Min 58 - GOOL Costa Rica. Tejeda marchează din șase metri după ce Neuer a respins în față lovitura de cap a lui Waston.

Faza golului
Faza golului AFP

Min 56 - Sane șutează de la circa 30 de metri. Mingea trece mult peste poartă.

Min 55 - Schimbare la Germania. Iese Gundogan și intră Fullkrug.

Min 52 - Tejeda (Costa Rica) șutează din afara careului. Neuer reține fără emoții.

Min 46 - A început a doua repriză.

Schimbări la pauză. La Germania iese Goretzka și intră Klostermann. La Costa Rica a ieșit Aguilera și a intrat Salas.

Statisticile primei reprize
Statisticile primei reprizeOpta by Stats Perform

Min 45 + 1 - Final de repriză. Germania conduce cu 1-0 și Spania - Japonia 1-0. La aceste scoruri Germania se califică în optimile de finală de pe locul 2.

Min 45 - Prima repriză este prelungită cu un minut.

Min 45 - Sane (Ger) șutează puternic peste poartă.

Min 42 - OCAZIE MARE Costa Rica. Fundașii centrali germani dau pe lângă minge și Fuller rămâne singur cu Neuer. Voleul costaricanului este respins de Neuer în corner.

Neuer sărbătorește intervenția providențială
Neuer sărbătorește intervenția providențialăAFP

Min 40 - Gnabry mai expediază un șut spre poarta lui Navas. Mingea trece puțin pe lângă poartă.

Min 36 - Musiala scapă de adversar și pătrunde foarte bine în careu. Șutul atacantului este slab și trece pe lângă poartă.

Min 35 - Kimmich șutează din afara careului și îi pune probleme lui Navas, care reține în doi timpi.

Navas a reținut în doi timpi
Navas a reținut în doi timpiAFP

Min 30 - Gnabry șutează din careu și mingea este deviată în corner.

Min 27 - Al cincilea corner pentru Germania. Fundașii resping fără probleme.

Min 24 - Muller este lansat spre poarta costaricanilor, dar Navas iese în afara careului și degajează.

Navas a ajuns la minge înaintea lui Muller
Navas a ajuns la minge înaintea lui MullerAFP

Min 15 - Încă o centrare bună îl găsește pe Goretzka în careul de șase metri. Navas reușește să respingă în corner.

Min 10 - GOOL Germania. Gnabry este găsit la șapte metri de o centrare perfectă și reia cu capul în poarta lui Keylor Navas.

Gnabry a plasat perfect mingea
Gnabry a plasat perfect mingeaAFP

Min 3 - Germania are prima lovitură de colț.

Min 1 - A început partida.

Meciul este arbitrat de o brigadă feminină.

Arbitru: Stephanie Frappart (Franța); arbitri asistenți: Neuza Ines Back (Brazilia), Karen Diaz Medina (Mexic); al patrulea oficial: Said Martinez (Honduras).

Brigada feminină de arbitrii
Brigada feminină de arbitriiProfimedia

Echipele de start:

Echipele de startFlashscore

Costa Rica: Keylor Navas, Juan Pablo Vargas, Keysher Fuller, Oscar Duarte, Bryan Oviedo, Kendall Waston, Celso Borges, Yeltsin Tejeda, Brandon Aguilera, Johan Venegas, Joel Campbell

Germania: Manuel Neuer, David Raum, Antonio Ruediger, Niklas Suele, Joshua Kimmich, Leon Goretzka, Thomas Mueller, Jamal Musiala, Ilkay Guendogan, Leroy Sane, Serge Gnabry.

Victoria surprinzătoare obținută de Costa Rica în fața Japoniei, scor 1-0, a deschis Grupa E tuturor posibilităților și l-a făcut pe selecționerul Luis Fernando Suárez să insiste asupra faptului că echipa sa încă mai poate "visa".

Obiectivul Los Ticos este acum clar, având nevoie de o victorie în ultimul meci din grupă pentru a-și asigura calificarea. Dar faptul că întâlnește Germania, de patru ori câștigătoare a Cupei Mondiale, schimbă drastic datele problemei. Ar putea fi suficient și un rezultat de egalitate pentru a se califica, dar înfrângerea cu 7-0 în fața Spaniei le-a distrus golaverajul și ar avea nevoie ca spaniolii să învingă Japonia pentru ca remiza să îi ducă în optimi.

Costaricanii vor trebui să facă tot posibilul pentru a evita o repetare a singurei întâlniri anterioare cu germanii, în deschiderea Cupei Mondiale din 2006, pierdută de central-americani cu 4-2, deoarece aceasta ar pune capăt speranțelor lor de a obține a treia calificare în fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale.

După eliminarea umilitoare din faza grupelor la Cupa Mondială 2018, e sigur că fulgerul nu ar putea lovi de două ori Germania? Momentan, este destul de aproape să o facă, Germania știind că nimic altceva în afara unei victorii nu-i va menține în viață speranțele de calificare, după ce un egal 1-1 cu Spania a lăsat-o pe ultimul loc în Grupa E.

Având în vedere că pentru prima dată în istoria lor, germanii nu au obținut nicio victorie după primele două meciuri la turneul final, două clasări consecutive pe ultimul loc în grupele Cupei Mondiale nu mai reprezintă un scenariu atât de nerealist.Poate că acea remiză cu Spania nu spune întreaga poveste a meciului, în care Germania a doborât tot felul de recorduri nedorite, cu o posesie de 35,8%, cea mai mică posesie de până acum într-un meci de Cupa Mondială din 1966 încoace!

Într-o notă mai pozitivă, golul lui Niclas Füllkrug - primul gol al Germaniei la Cupa Mondială reușit de o rezervă după golul marcat de Mario Götze în finala din 2014 - nu numai că a asigurat ceea ce ar putea fi un punct crucial, dar va da Germaniei și mai multă încredere pentru a înscrie împotriva Costa Ricăi, potrivit selecționerului Hansi Flick.

Duelul cheie: Keysher Fuller a marcat golul decisiv pentru Costa Rica împotriva Japoniei și un alt gol l-ar face să devină doar al patrulea costarican care marchează mai mult de o dată într-o singură ediție a Cupei Mondiale. De cealaltă parte, germanul Manuel Neuer este în linie dreaptă pentru a 19-a prezență la Cupa Mondială, ceea ce l-ar face să devină portarul care a evoluat în cele mai multe meciuri la turneul final.

Statistică interesantă: De la victoria cu 1-0 în finala Cupei Mondiale din 2014, Germania nu a mai păstrat poarta intactă în următoarele cinci meciuri din competiție.

Trivia Cupa Mondială: Echipa de start a Germaniei din 1998, împotriva Iranului, a fost cea mai în vârstă echipă trimisă vreodată la o Cupă Mondială, cu o medie de 31 de ani și 345 de zile.