Germania - Japonia 1-2. Niponii produc a doua mare surpriză de la acest Mondial

Germania - Japonia 1-2. Niponii produc a doua mare surpriză de la acest MondialStatsperform/AFP
Japonia a început Cupa Mondială FIFA într-un mod uluitor. A revenit după ce a fost condusă cu un gol și a învins Germania, cvadrupla campioană mondială, obținând o victorie incredibilă cu 2-1, dând astfel startul celei de-a șaptea prezențe consecutive la turneul final în stil mare.

Cu controversele care înconjoară în mod constant această Cupă Mondială, Germania a ținut prima pagină a ziarelor chiar înainte de primul fluier al arbitrului, după ce jucătorii și-au acoperit gura în semn de protest față de decizia FIFA de a-i sancționa pe căpitanii de echipă care aleg să poarte banderola de căpitan "one love".

Echipa lui Hans Flick a profitat de ocazia de a deschide scorul după ce Shūichi Gonda l-a doborât stângaci pe David Raum în careu, iar Gündoğan a transformat cu succes penalty-ul acordat. Cu trei meciuri din faza grupelor încheiate fără goluri în ultimele 24 de ore, această întâlnire a pus capăt unei tendințe care devenise agasantă.

Kai Havertz a marcat din nou pentru Germania, dar reușita sa a fost anulată pentru offside în prelungirile primei reprize, în urma intervenției VAR.

Jamal Musiala a devenit cel mai tânăr jucător german care a evoluat la o Cupă Mondială de la Karl-Heinz Schnellinger în 1958 și a fost aproape de a-și adăuga numele pe lista marcatorilor după pauză, când a pătruns prin apărarea japoneză, dar a tras puțin peste țintă.

Musiala s-a transformat apoi în servant pentru Gündoğan, a cărui încercare a lovit bara, iar Japonia era sub o presiune din ce în ce mai mare.

Manuel Neuer a fost în mare parte spectator până în acest moment, dar și-a arătat clasa cu o paradă extraordinară pentru a respinge șutul lui Junya Ito, înainte ca Hiroki Sakai să trimită peste bară.

Avertismentele nu au fost luate în seamă de jucătorii lui Flick, care nu au reușit să închidă meciul, iar Ritsu Dōan a trimis fanii Samurailor Albaștri în extaz atunci când a trimis în plasă după o acțiune colectivă în care au mai fost implicați Kaoru Mitoma și Takumi Minamino.

Nu trecuseră încă 10 minute când Takuma Asano a preluat o minge lungă, aparent inofensivă, și a finalizat pe lângă Neuer, pentru a consfinți prima victorie a Japoniei în fața unei Germanii șocate.

Este un rezultat care rivalizează cu victoria șocantă a Arabiei Saudite cu 2-1 în fața Argentinei în ziua precedentă, cu atât mai mult  cu cât rezultatul a pus capăt seriei de 21 de meciuri fără înfrângere a Germaniei în meciurile de la Cupa Mondială atunci când conduce la pauză, după ce nu a reușit să exorcizeze fantomele eliminării din faza grupelor din 2018.

LIVE TEXT - Evenimentele importante din meci

Click aici pentru mai multe statistici în Germania - Japonia

Min 90+8: Final de partidă! Japonia câștigă în fața Germaniei, scor 1-2.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiStatsperform

Min 90+4: Goretzka trimite un șut puternic, însă mingea trece puțin pe lângă poartă.

Min 90+2: Germanii cer penalty după o intervenție în careu a unui fundaș nipon. Arbitrul lasă jocul să continue.

Min 90: Se arată 7 minute de prelungiri de la margine.

Min 90: Germania schimbă: iese Gnabry, intră Moukoko.

Min 87: Asano cade în careu, după un duel cu Rudiger. Se cere penalty, arbitrul lasă jocul să continue.

Min 83: Gooool Japonia! Asano face 1-2 după o incursiune în flancul drept. Neuer este învins la colțul scurt, cu un șut puternic.

Asano îl învinge pe Neuer
Asano îl învinge pe NeuerAFP

Min 79: Ies Havertz și Musiala, intră Gotze și Fullkrug pentru Germania.

Min 75: Gool Japonia! Doan restabilește egalitatea, după o deviere în careul nemților.

Golul lui Doan
Golul lui DoanAFP

Min 74: Japonia efectuează o nouă schimbare. Minamino intră în locul lui Sakai.

Min 73: Ocazii imense și pentru Japonezi. Neuer salvează splendid șutul lui Ito, mingea sare la Sakai, care trage peste poartă.

Min 72: Japonezii efectuează o schimbare. Intră Doan în locul lui Tanaka.

Min 70: Ploaie de ocazii la poarta japonezilor. Gnabry scapă inițial singur și îi scoate mingea lui Hoffman, care trage în portar. Gnabry trimite cu capul după o centrare bună a lui Musiala. Mingea revine la atacantul lui Bayern, care încearcă un nou șut, iar mingea este respinsă în corner.

Min 68: O nouă fază periculoasă la poarta lui Neuer. Asano primește în careu, șutul său este respins de Rudiger. Corner pentru Japonia.

Min 67: Dublă schimbare la Germania. Intră Hoffman în locul lui Muller. De asemenea, Gundogan, autorul golului, părăsește terenul, în locul său fiind introdus Goretzka.

Min 67: Itakura trimite mingea spre poartă după un corner al japonezilor. Germanii resping.

Min 61: Japonezii scapă pe contraatac. Takuma Asano șutează mult pe lângă poartă.

Min 60: Gundogan, foarte aproape de dublă. Șutul său din interiorul careului șterge bara din dreapta a porții japoneze.

Min 57: Dublă schimbare la Japonia. Au ieșit Maeda și Nagatomo, au intrat Asano și Mitoma.

Min 53: Kamada (Japonia) nu poate trimite periculos spre poartă o minge primită în careu.

Min 51: Musiala (Germania) trece 4 adversari în careul japonezilor și încearcă o execuție. Mingea trece pe deasupra porții lui Gonda.

Min 50: Japonezii au și ei prima ocazie din această parte secundă. Ito intră în careu și este blocat de defensiva Germaniei. Mingea sare la Kamada, care șutează spre poartă. Mingea este respinsă în corner.

Min 47: Gnabry (Germania) primește mingea în flancul drept și trimite un șut puternic spre poartă. Mingea trece pe deasupra transversalei.

Min 46: Începe repriza secundă. Japonezii efectuează o primă modificare: a intrat Tomyasu în locul lui Kubo.

Min 45+5: Final de repriză. La pauză, Germania - Japonia 1-0.

Statisticile din prima repriză
Statisticile din prima reprizăStatsperform

Min 45+4: Golul este anulat în urma consultării VAR.

Min 45+3: Goool Germania! Havertz duce scorul la 2-0 după un atac furibund al nemților venit pe finalul primei reprize. Golul este verificat la VAR pentru o eventuală poziție de offside.

Min 45: Se arată 4 minute de prelungire pentru această primă repriză.

Min 41: Kimmich (Germania) trimite un șut care trece pe deasupra porții, după o combinație frumoasă de pase între jucătorii nemți.

Rata penalty-urilor executate de Gundogan
Rata penalty-urilor executate de GundoganStatsperform/AFP

Min 33: Gool Germania! Gundogan înscrie din lovitura de pedeapsă! Nemții conduc cu 1-0.

Gundogan înscrie din penalty
Gundogan înscrie din penaltyAFP

Min 30: Penalty pentru Germania! Raum primește o minge bună în careu și cade în urma unui contact cu portarul Gonda.

Min 28: Raum trimite periculos în careu, mingea este respinsă la Gundogan care trage din interiorul suprafeței de pedeapsă. Un fundaș reușește să respingă în ultimul moment.

Min 27: O nouă fază frumoasă a Germaniei. Gundogan primește o pasă bună în marginea careului și trimite un șut care este reținut cu ușurință de portarul Gonda.

Min 24: Centralul reia jocul. Nu se acordă nimic în urma incursiunii în careu a lui Havertz într-o fază anterioară.

Min 23: Jocul oprit. Se verifică un posibil penalty pentru Germania.

Min 20: Acțiune frumoasă a nemților. Gundogan scoate elegant pentru un șut trimis de Kimmich. Portarul japonez respinge, mingea sare la Gnabry care trage peste poartă. Arbitrul indică offside la poziția lui Gnabry.

Min 17: Kimmich (Germania) centrează din corner, mingea ajunge la Rudiger, care lovește cu capul. Balonul trece puțin pe lângă stâlpul din dreapta.

Min 14: Kimmich (Germania) încearca un șut de la distanță. Fundașii blochează tentativa.

Min 8: Maeda înscrie pentru Japonia, însă tușierul indică o poziție de offside.

Maeda, surprins în poziție de offsaid
Maeda, surprins în poziție de offsaidAFP

Min 5: Daichi Kamada (Japonia) execută un corner. Mingea este respinsă de apărarea germană.

Min 1: Centralul fluieră startul partidei.

Gestul jucătorilor germani înainte de startul partidei

Jucătorii Germaniei și-au pus mâinile la gură în timpul fotografiei de echipă înaintea meciului, în timp ce disputa privind amenințarea FIFA cu sancțiuni din cauza banderolei OneLove a continuat.

Toți jucătorii germani au luat parte la gestul făcut în fața a zeci de fotografi aflați pe teren înainte de startul meciului, după ce FIFA a amenințat șapte echipe europene cu sancțiuni dacă vor purta banderola care simbolizează diversitatea și toleranța.

Gestul jucătorilor germani înainte de meciul cu Japonia
Gestul jucătorilor germani înainte de meciul cu JaponiaProfimedia

Echipe de start

Germanul Manuel Neuer (36 de ani) va fi titular și devine primul portar al țării sale care joacă în patru turnee consecutive la Cupa Mondială.

Omologul său japonez, Eiji Kawashima (39 de ani), nu va egala cel puțin pentru moment acest record, Shuichi Gonda (33 de ani) urmând să înceapă partida pentru japonezi.

Selecționerul Germaniei, Hansi Flick, a optat să înceapă cu atacantul Kai Havertz (23 de ani) în centrul ofensivei, lăsându-i pe banca de rezerve pe atacantul central Niclas Fullkrug (29 de ani) și pe adolescentul Youssoufa Moukoko (18 ani).

El l-a inclus în ”primul 11” și pe Thomas Muller (33 de ani), care nu a mai jucat o partidă de 90 de minute din septembrie, din cauza accidentărilor.

Germania: Manuel Neuer, David Raum, Antonio Rudiger, Niklas Sule, Nico Schlotterbeck, Joshua Kimmich, Ilkay Gundogan, Jamal Musiala, Thomas Muller, Serge Gnabry, Kai Havertz.

Japonia: Shuichi Gonda, Hiroki Sakai, Ko Itakura, Maya Yoshida, Junya Ito, Yuto Nagatomo, Wataru Endo, Ao Tanaka, Takefusa Kubo, Daichi Kamada, Daizen Maeda

Introducere

Germania va începe acest meci ca favorită incontestabilă și ca o echipă care se așteaptă să ajungă cât mai departe în turneu.

Japonia este o echipă puternică pe plan asiatic, dar nu a ajuns niciodată în faza sferturilor de finală la o Cupă Mondială și nu se așteaptă ca anul acesta să pună probleme marilor echipe europene și sud-americane.

Totuși, dacă victoria Arabiei Saudite în fața Argentinei ne-a învățat ceva, este că orice se poate întâmpla la o Cupă Mondială.