Cupa Angliei: Man Utd învinge West Ham / Tottenham e eliminată de Sheffield

Man Utd învinge West Ham / Surpriza serii: Tottenham, eliminată de Sheffield
AFP
Alejandro Garnacho și Fred au marcat pe final de meci, iar Manchester United a revenit din urmă pentru a învinge cu 3-1 pe West Ham și a ajunge în sferturile de finală ale Cupei Angliei, miercuri, dar Tottenham a fost eliminată de Sheffield United, echipă din Championship.

Manchester United - West Ham 3-1

Manchester United, care a făcut șase schimbări față de echipa cu care a început partida de duminică în finala Cupei Ligii, câștigată împotriva lui Newcastle, a fost lipsită de fluiditate.

Managerul lui United, Erik ten Hag, l-a introdus pe Casemiro în locul lui Scott McTominay la pauză, dar echipa gazdă nu a schimbat mare lucru în joc.

Said Benrahma a trimis un șut pe lângă De Gea în minutul 54 după ce fundașii gazdelor s-au oprit, crezând că mingea a ieșit pentru o repunere în joc.

Golul l-a determinat pe Ten Hag să-l introducă pe Marcus Rashford, cel mai bun marcator, dar Antonio a avut o șansă glorioasă de a dubla avantajul lui West Ham, dar De Gea a fost din nou pe poziție.

Casemiro a marcat în minutul 72, dar lovitura sa de cap în urma unei lovituri libere executate de Bruno Fernandes a fost anulată pentru offside în urma unei revizuiri VAR.

United a egalat în cele din urmă cinci minute mai târziu, când Fernandes a executat un corner și Nayef Aguerd a trimis cu capul în propria poartă.

Echipa gazdă - încă în formă după ce a pus capăt celor șase ani de secetă de trofee în weekend - s-a revărsat în atac în căutarea unei victorii.

Și-au primit răsplata atunci când argentinianul Garnacho a executat o superbă lovitură cu piciorul drept în minutul 90 pentru a aduce United în avantaj, urmată de o lovitură de departajare a lui Fred.

"Cele mai bune echipe nu încetează niciodată să viseze. Nu spun că suntem încă una dintre cele mai bune echipe. Mai avem de muncit, dar ajungem acolo, facem pași înainte", a declarat căpitanul lui United, Harry Maguire, la ITV. "

Sheffield United - Tottenham 1-0

Tottenham a fost eliminată din Cupa Angliei, după ce Iliman Ndiaye a reușit să înscrie pentru Sheffield United, echipă care urmărește promovarea.

Spurs, care a început Harry Kane pe bancă, a încasat golul în minutul 79 și nu a putut întoarce meciul.

Cristian Stellini, antrenorul secund al lui Tottenham, care l-a înlocuit pe Antonio Conte, care se recuperează după o operație la vezica biliară, și-a cerut scuze fanilor.

"Dacă nu câștigi un meci ca acesta este pentru că ceva nu a mers, iar astăzi energia noastră nu a fost suficientă pentru a pune adversarul în mare dificultate", a declarat el pentru BBC.

În meciurile de marți, Manchester City a învins cu 3-0 pe Bristol City, în timp ce Leicester, câștigătoarea din 2021, a suferit o înfrângere șocantă cu 2-1 în fața celor de la Blackburn, din liga secundă.

Fulham a învins cu 2-0 pe Leeds, echipă aflată în dificultate în Premier League, iar Brighton s-a impus cu 1-0 pe terenul lui Stoke din Championship.

City va întâlni Burnley în sferturile de finală, iar Manchester United va fi gazda lui Fulham. Grimsby se deplasează la Brighton, în timp ce Sheffield United o găzduiește pe Blackburn.