Handbal feminin: Rapid, la prima înfrângere în Liga Campionilor

Handbal feminin: Rapid, la prima înfrângere în Liga CampionilorProfimedia
CS Rapid București a fost învinsă în deplasare de Gyori Audi ETO KC, cu scorul de 32-30 (18-15), sâmbătă seara, în Grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Campioana României a suferit primul eșec în sezonul său de debut în competiție, după patru victorii și două egaluri.

În Ungaria, Rapid nu a condus multipla campioană a Europei decât de două ori, cu 4-3 și 5-4, după care gazdele au preluat controlul și la pauză aveau un avans de trei goluri pe tabelă, 18-15.

În repriza secundă, Gyor s-a desprins la șapte goluri (27-20) la un moment dat, însă în min. 56 diferența era de un singur gol în favoarea echipei maghiare, 29-28, care apoi a înscris două goluri consecutive și s-a impus în cele din urmă cu 32-30.

Pentru Rapid au înscris Orlane Kanor 7 goluri, Sorina Grozav 6, Dorina Korsos 4, Eliza Buceschi 3, Marta Lopez Herrero 2, Jennifer Maria Gutierrez Bermejo 2, Irene Espinola Perez 1, Lorena Ostase 1, Ainhoa Hernandez Serrador 1. La echipa antrenată de Carlos Viver au debutat olandeza Estavana Polman, autoare a 3 goluri, și sârboaica Andjela Janjusevic.

Ivana Kapitanovic a apărat 10 șuturi (41,67%), iar Denisa Şandru a parat 3 (14,29%).

Pentru gazde au înscris Ana Gros 8 goluri, Stine Bredal Oftedal 6, Nadine Schatzl 5, Viktoria Gyori-Lukacs 4, Estelle Nze Minko 3, Linn Blohm 3, Yvette Broch 2, Anne Mette Hansen 1.

Silje Margaretha Solberg a apărat 14 aruncări (31,82%).

În celelalte meciuri de sâmbătă, Buducnost BEMAX Podgorica a învins-o pe Storhamar Handball Elite cu 24-23, Metz Handball a trecut de Kastamonu Belediyesi GSK cu 35-24, iar Lokomotiva Zagreb a pierdut acasă cu Team Esbjerg (18-30).

Rapid va juca pe 11 decembrie revanșa cu Gyor, la București.