Mountain Bike: Vlad Dascălu a câștigat titlul de campion național în cursa scurtă

Vlad Dascalu la Păltiniș
Vlad Dascalu la PăltinișVlad Dascalu/Facebook
Ciclistul Vlad Dascălu a câștigat titlul în cursa scurtă (XCC - cross-country short track), în cadrul Campionatelor Național de mountain bike de la Păltiniș, după ce se impusese miercuri și în cursa olimpică (XCO - cross-country olympic).

Dascălu, component al clubului CS Dinamo București este proaspăt medaliat cu aur la Jocurile Europene din Polonia, în cursa olimpică.

El s-a impus la categoria elite cu timpul de 24 min 14 sec, devansându-i pe Patrick Pescaru de la ACS NoMad Multisport și pe Ede Molnar -ACS Bikexpert.

La Under-23, Pescaru a fost primul, urmat de Eduard Kubat (ACS Velocitas), și de Vlad Nicolae Armean (CSM Mediaș).

Titlul la elite feminin a fost obținut de Manuela Mureșan (CS Dinamo), în 26 min 27 sec, urmată de Suzanne Hilbert (ACS NoMad Multisport) și de Eszter Bereczki (ACS Velocitas).

La juniori primul a fost Elias Hozat (CSU Scott), în 23 min 15 sec, iar la junioare a câștigat Wendy Bunea (ACS Next Sports), în 25 min 03 sec.

Mihai-Bogdan Brînză (ACS Bikexpert) s-a impus în cursa cadeților, în 24 min 42 sec, iar Iana Alesia Balteș (CSU Scott) a ieșit învingătoare la cadete, în 21 min 27 sec.