Nu îl oprește nici ploaia: Tadej Pogacar a câștigat încă o etapă în Turul Italiei

Tadej Pogacar ține cinci degete în sus în timp ce trece linia de sosire
Tadej Pogacar ține cinci degete în sus în timp ce trece linia de sosireAFP
Tadej Pogacar (25 de ani) și-a continuat dominația în Giro d'Italia, după ce s-a impus în etapa a 16-a de marți, care a început cu trei ore întârziere, după ce cicliștii s-au revoltat față de perspectiva de a alerga prin zăpadă.

Superstarul ciclismului sloven Pogacar a izbutit să obțină a cincea victorie de etapă - și a doua consecutivă - în primul său Giro, făcând încă un pas mare spre un al treilea triumf într-un Mare Tur.

Câștigătorul de două ori al Turului Franței ar fi putut să-și păstreze poziția în pluton și să conducă în continuare cursa de trei săptămâni, dar a trecut de Giulio Pellizzari în ultimul kilometru și a fost apoi primul la linia de sosire.

Pogacar i-a dat lui Pellizzari tricoul roz de lider al clasamentului general în timp ce cei doi s-au îmbrățișat la finalul unei etape tumultoase care a fost umbrită de o revoltă împotriva organizatorilor cursei RCS.

Rutierii ar fi trebuit să înceapă o etapă montană de 202 kilometri între Livigno și Santa Cristina Val Gardena la ora 11:20, dar planurile au fost schimbate după ore de discuții, confuzie și furie, iar cursa a început la ora 14:30.

Etapa a fost scurtată de două ori și în cele din urmă a început în Laas, la 118 km de sosire, din cauza condițiilor periculoase, după o revoltă a cicliștilor împotriva organizatorilor care au insistat pentru o zi întreagă de cursă.

"Ziua a început cu adevărat cu intermitențe și nu știam ce să facem, dar odată ce am început cursa a fost bine", a declarat Pogacar.

"La început de ieri mă gândeam doar să fiu în siguranță astăzi... în cele din urmă a fost bine pentru noi și cred că și pentru oameni, pentru toată lumea. Cred că ar trebui să fim fericiți având în vedere circumstanțele".

Ziua a fost cu siguranță una bună pentru Pogacar, care îl devansează pe Daniel Martinez cu șapte minute și 18 secunde în clasamentul general și conduce și în clasamentul montan după două victorii consecutive pe vârf.

Cu toate acestea, la un moment dat se părea că etapa zilei nici măcar nu va începe, din cauza vremii rele de la  linia de start inițială din Livigno.