Mbappe face dubla și scrie istorie la Sociedad / Lazio, fără replică în fața lui Kane și Bayern

Rezultatele serii în Champions League
Rezultatele serii în Champions LeagueAFP
Bayern și PSG și-au asigurat accesul în sferturile de finală UEFA Champions League, ambele formații obținând victoria în duelul decisiv. Golgheterii celor două formații, Harry Kane, respectiv Kylian Mbappe, s-au dovedit a fi providențiali în succesele cu Lazio și Real Sociedad, ambii atacanți reușind dubla.

Bayern Munchen - Lazio 3-0 (rezultat tur: 0-1)

Bavarezii lui Tuchel au întors rezultatul din tur, acolo unde Lazio s-a impus cu 1-0, asigurându-și astfel calificarea în faza următoare a prestigioasei competiții.

O fază amuzantă l-a avut în prim-plan pe centralul Slavko Vinčić. În încercarea de a nu atinge un balon pasat de Muller, slovenul a alunecat și tot a ”reușit” să strice jocul. Cu siguranță, cei mai puțin amuzați de acest moment au fost fanii lui Bayern.

După un duel destul de echilibrat în prima repriză, Harry Kane a deschis scorul și a egalat situația la general în minutul 40 al înfruntării de pe Allianz Arena. Golul atacantului englez a venit la scurt timp după ce Immobile a ratat o șansă uriașă pentru Lazio.

Ultima fază din prima repriză avea să aducă și golul 2 pentru bavarezi, trupa lui Tuchel demontând astfel avantajul pe care l-au avut italienii de la Lazio. În urma unui corner, De Ligt reușește să trimită periculos cu un voleu superb, iar experimentatul Thomas Muller a deviat în plasă cu o lovitură de cap.

La mijlocul părții secunde, Harry Kane a reușit dubla, atacantul englez fiind pe fază după o respingere a portarului Provedel.

Harry Kane a marcat 27 de goluri în UEFA Champions League, Wayne Rooney fiind singurul englez cu mai multe reușite în această competiție (30), potrivit Opta.

Totodată, pentru Kane a fost reușita cu numărul 33 în tot atâtea partide oficiale în toate competițiile.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform
Echipele de startFlashscore

Real Sociedad - PSG 1-2 (rezultat tur: 0-2)

După un sfert de oră de joc, Mbappe, inamicul numărul 1 al bascilor, a deschis scorul pe Reale Arena din San Sebastian în urma unei acțiuni frumoase pe cont propriu.

Odată cu această reușită, superstarul francez bifează și un record în ceea ce privește performanța individuală: Mbappé a fost implicat direct în 35 de goluri în 32 de apariții în deplasare în #UCL (24 de goluri, 11 pase de gol) - cel mai mare număr de goluri marcate de un jucător în deplasare în această competiție de la începutul sezonului 2016-17, potrivit Opta.

În total, Mbappe a ajuns la 45 de goluri și 26 de pase decisive în 69 de partide în UEFA Champions League.

În actul secund, tot atacantul francez a fost cel care a majorat avantajul parizienilor, învingându-l pe Alex Remiro în urma unui contraatac necruțător inițiat de sud-coreeanul Kang-In Lee.

Barrenetxea a avut un gol anulat de VAR pentru offside în minutul 64.

După minute bune în care au ratat multe ocazii la poarta lui Donnarumma, golul de onoare avea să vină pentru basci în minutul 89, căpitanul Mikel Merino fiind autorul.