Cătălin Chirilă, după cele două medalii cucerite la Mondiale: ”Îmi place gustul succesului”

Cătălin Chirilă a cucerit medalia de aur în proba de 500 de metri și medalia de argint în proba de 1000 de metri la Mondialele de la DuisburgProfimedia
După performanțele reușite la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe din Duisburg, acolo unde a cucerit medalia de aur în proba de 500 de metri și medalia de argint în proba de 1000 de metri, Cătălin Chirilă (25 de ani) a revenit în România.

Sportivul român s-a calificat totodată la Jocurile Olimpice de la Paris, care vor avea loc vara viitoare.

”Sincer să fiu, mi-am dorit din tot sufletul să îmi păstrez acel titlu mondial”

Revenit în țară, Cătălin Chirilă a spus care a fost singurul său regret după experiența Mondialelor de la Duisburg: faptul că nu a reușit să își apere titlul mondial în proba de 1000 de metri.

”M-am învăţat deja să mă întorc de la competiţii cu câte două medalii, pentru că particip de regulă în câte două probe şi cred că e deja o tradiţie pentru mine să particip în probă şi să nu mă întorc fără medalii.

Sincer să fiu, mi-am dorit din tot sufletul să îmi păstrez acel titlu mondial, doar că despre asta este sportul. În cazul sportului nostru este foarte influenţat de vreme, de condiţiile meteo. Dar nu voi încerca nicicum să caut vreo scuză pentru tot ce s-a întâmplat acolo. E un loc câştigat, nicidecum nu am pierdut locul 1”, a spus Cătălin Chirilă la revenirea în țară.

”Îmi place gustul succesului”

”Am realizat din secunda doi, de când am trecut linia de finish, că sunt din nou campion mondial. Şi îmi place gustul succesului, cum am spus-o mereu. Acum am o altă obligaţie, să apăr titlul de campion mondial la 500 de metri.

S-a simţit diferit, sigur. Vorbeam chiar înainte de competiţiei, eram sigur că gustul va fi mult mai dulce. Într-adevăr aşa a fost, a fost foarte intensă reacţia mea după linia de finish, cred că aţi urmărit-o.

M-am bucurat extrem de mult că am reuşit din nou această performanţă. Atunci a fost în necunoştinţă de cauză, în Canada. Anul ăsta ştiam ce puteri am şi a fost doar o chestiune de timp”, a concluzionat Chirilă.