Cătălin Chirilă, medaliat cu argint la canoe simplu 1.000 m la Mondiale. Bronz la canoe dublu

Cătălin Chirilă, medaliat cu argint la canoe simplu 1.000 m la Mondiale
Cătălin Chirilă, medaliat cu argint la canoe simplu 1.000 m la MondialeProfimedia
Sportivul român Cătălin Chirilă a câștigat medalia de argint în proba de canoe simplu pe 1.000 metri, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Duisburg (Germania).

Chirilă, campionul mondial en titre în această probă olimpică, nu a reușit dubla la Duisburg, după ce vineri seara câștigase aurul la 500 metri, dar a obținut calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris de anul viitor.

Sportivul legitimat la CSA Steaua era primul după 250 de metri (52,98), la 500 metri era al patrulea (01,49,58), a fost al treilea la 750 m (02,48,65), încheind pe locul secund, cu 03,45,958.

Cehul Martin Fuksa a cucerit primul său titlu mondial la 1.000 m (03,45,124), după cele două obținute la 500 metri în 2015 și 2017.

Podiumul a fost completat de germanul Sebastian Brendel, în 03,46,581.

Bronz în proba de canoe dublu 1000m

Sportivii români Ilie Sprincean și Oleg Nuță au obținut medalia de bronz în proba de canoe dublu masculin pe 1.000 metri, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Duisburg (Germania).

Cei doi români au fost cronometrați cu timpul de 03,36,490, fiind devansați de italienii Nicolae Crăciun/Daniele Santini, 03,34,565, și de germanii Moritz Adam/Nico Pickert, 03,35,296.

România are acum un bilanț de trei medalii la Mondialele de la Duisburg, una de aur, câștigată de Cătălin Chirilă la canoe simplu 500 m, una de argint, cucerită de Cătălin Chirilă, la canoe simplu pe 1.000 m, și una de bronz, obținută de Ilie Sprincean și Oleg Nuță la canoe dublu pe 1.000 m.

Sprincean și Nuță vor evolua sâmbătă după-amiaza în semifinalele probei de canoe dublu pe 500 m (olimpică).

Tot sâmbătă, Carmen Moritz s-a clasat pe locul 5 în Finala E la kaiac simplu feminin pe 500 m (02:08.664)