Canada a câștigat Cupa Davis pentru prima dată în istorie

Canada a câștigat Cupa Davis pentru prima dată în istorieProfimedia
Canada a câștigat duminică primul său titlu în Cupa Davis, după ce Felix Auger-Aliassime l-a învins pe australianul Alex de Minaur cu 6-3, 6-4 în al doilea meci al finalei.

Numărul șase mondial a fost nevoit să respingă trei mingi de break la începutul primului set, dar și-a găsit ritmul în game-ul al optulea. Canadianul a trecut în fața lui de Minaur cu un smash puternic, înainte de a pecetlui ultimul game cu un as.

Auger-Aliassime și-a păstrat echilibrul în setul al doilea, apărând două mingi de break în al doilea game și s-a desprins de australian cu o lovitură frumoasă de forehand câștigătoare în setul al treilea.

El a revenit impresionant de la 0-40 pentru a-și păstra serviciul în game-ul al șaselea și a obținut victoria pentru vicecampionii din 2019 cu o lovitură de forehand câștigătoare, înainte de a se prăbuși la pământ, în timp ce colegii săi de echipă porneau sărbătoarea.

Auger-Aliassime - Alex de Minaur 6-3, 6-4

Statistici meci
Statistici meciFlashscore

În primul meci al finalei dintre Canada și Australia, Shapovalov l-a învins pe Kokkinakis cu 6-2, 6-4