Bundesliga: Gladbach întâlnește Dortmund în ultima etapă din acest an

Bundesliga: Gladbach întâlnește Dortmund în ultima etapă din acest anProfimedia
Borussia Mönchengladbach a avut parte de un start teribil în deplasarea de la Bochum, echipă aflată pe ultimele locuri, fiind condusă cu 2-0 după 12 minute. În ciuda faptului că a reușit să înscrie și să revină pe tabelă, Gladbach a rămas la o singură victorie în ultimele cinci deplasări din Bundesliga.

De altfel, antrenorul Daniel Farke și-a descris echipa ca fiind "leneșă" și a transmis că e nevoie de "o altă mentalitate" înainte de vizita Borussiei Dortmund.

Dortmund a început prost și în ultima deplasare, primind primul gol după șase minute într-un meci pe care l-a pierdut în cele din urmă, 2-0 la Wolfsburg.

Aceasta a fost prima înfrângere după trei victorii consecutive în campionat, iar antrenorul Edin Terzić a recunoscut că echipa sa "nu se poate plânge", deși cu siguranță nu-i place faptul că BVB se îndepărtează tot mai mult de liderul Bayern, în contextul în care echipa sa are cel mai slab total de puncte după 14 meciuri din sezonul 2017/18 încoace.

Mai mult, Dortmund a pierdut patru din ultimele cinci meciuri de campionat în deplasare. De fapt, ultima dată când Dortmund a avut mai mult de patru înfrângeri în deplasare după șapte meciuri a fost în 2014/15, un sezon în care a terminat pe cea mai slabă poziție din ultimul deceniu (7), așa că Terzić va fi extrem de dornic să vadă o revenire a Borussiei.

Atacantul echipei Gladbach, Alassane Pléa va rata meciul de mâine cu Borussia Dortmund

Alassane Pléa nu va fi prezent în meciul de mâine seară dintre Borussia Mönchengladbach și Borussia Dortmund, ultimul din 2022.

Antrenorul lui Gladbach, Daniel Farke a dezvăluit că francezul a fost testat pozitiv pentru COVID-19.

"Nu știm nici dacă va juca Patrick Herrmann, care s-a infectat cu o bacterie. De altfel, și Tony Jantschke ar putea lipsi. Nu s-a antrenat cu noi în această săptămână", a mai spus Daniel Farke.