Brentford învinge Liverpool și își continuă seria invincibilă

Brentford învinge Liverpool și își continuă seria invincibilăOpta by Stats Perform/AFP
Brentford a început în forță anul 2023, învingând categoric pe Liverpool pentru prima dată în 85 de ani.

Statistici Brentford - Liverpool 3-1

Liverpool a început bine partida, însă uruguayanul Nunez a ratat prima șansă de a deschide scorul. După ce a beneficiat de două autogoluri în victoria cu Leicester, Liverpool nu a mai fost la fel de norocoasă. În minutul 19, în urma unui corner, Konate a deviat în propria poartă și Brentford a preluat conducerea.

Dacă nu ar fi fost VAR, Liverpool mai încasa două goluri până la pauză. Yoane Wissa, înlocuitorul lui Ivan Toney a trimis de două ori în poarta lui Alisson, însă ambele reușite au fost anulate de VAR. Avertismentele gazdelor nu au fost luate în serios, iar apărarea lui Liverpool a fost din nou învinsă în minutul 42 de același Yoane Wissa.

Statistici prima repriză
Statistici prima reprizăOpta by Stats Perform

Jurgen Klopp și-a revitalizat jucătorii la pauză și a făcut și trei schimbări. Van Dijk, Tsimikas și Elliott au fost înlocuiți de Matip, Robertson și Keita.

Mai întâi, Nunez a avut un gol anulat de VAR pentru offside, iar apoi Alex Oxlade-Chamberlain finalizat cu capul o centrare de pe stânga de la Trent Alexander-Arnold pentru a reduce din avantaj.

Cu tot elanul dobândit de gol, Liverpool nu a reușit să egaleze, ba mai mult, Brentford a marcat pe contraatac. Bryan Mbeumo a profitat de o intervenție stângace a lui Konate și a stabilit scorul final, 3-1.

Cu această victorie, Brentford își extinde seria de invincibilitate la șase meciuri (3V, 3E). În plus, a bifat și a cincea partidă consecutivă, pe teren propriu, fără înfrângere. De cealaltă parte, Liverpool și-a întrerupt seria de patru victorii consecutive în Premier League și a ratat șansa de a urca pe locul 5, peste Tottenham.