Bayern scapă de seria remizelor și obține prima victorie din acest an

Musiala marchează al 10-lea gol pentru Bayern în acest sezon
Musiala marchează al 10-lea gol pentru Bayern în acest sezonAFP
Bayern Munchen a dispus de Wolfsburg cu 3-1 într-un meci din etapa a 19-a din Bundesliga.

Partida a fost tranșată încă din primele 20 de minute, când bavarezii conduceau deja cu 3-0 prin reușitele lui Coman (9, 14) și Muller (19), după o reluare frumoasă, cu capul, în stânga portarului.

”Lupii” au redus din diferență în finalul primei reprize prin Kaminski, iar speranțele lor au început să crească după ce Kimmich a văzut cartonașul roșu în minutul 54.

Cu un sfert de oră înainte de final, starul de numai 19 ani, Jamal Musiala a ridicat scorul la 4-1, cu o acțiune individuală de toată frumusețea, dar tabela avea să fie închisă de golul lui Svanberg cu zece minute înainte de final.

Statistici
StatisticiFlashscore

Gazdele au avut și un gol anulat de intervenția VAR, pe motiv de offside, spre finalul partidei. De asemenea, minutul 78 a consemnat debutul în Bundesliga pentru fostul fotbalist al lui Ajax, Daley Blind, dar și al doilea meci în campionat pentru puștiul de numai 17 ani, Paul Wanner, ambii la Bayern.

Partida de azi a fost a 18-lea meci consecutiv în care Bayern părăsește terenul neînvinsă în fața lui Wolfsburg și își păstrează o medie impresionată de trei goluri pe meci. Totodată, echipa lui Nagelsmann scapă și de seria de remize încheiate 1-1, reușind prima victorie din acest an și revenind pe primul loc în clasament.